• 2015-08-20

Żydówki-buntowniczki, które wyszły poza schemat

W 2015 roku Teatr Żydowski świętuje 65-lecie istnienia. W ramach obchodów jubileuszu 4 listopada odbędzie się premiera spektaklu One same w reżyserii Karoliny Kirsz.

„One same”, reż. Karolina Kirsz – plakat projektu Magdy Kuc (źródło: materiały prasowe)

„One same”, reż. Karolina Kirsz – plakat projektu Magdy Kuc (źródło: materiały prasowe)

W dziwnej, nieziemskiej przestrzeni spotykają się niezwykłe kobiety. Postaci autentyczne. Żydówki-buntowniczki, skandalistki, które odważyły się wyjść poza schemat: Helena Rubinstein – ortodoksyjna Żydówka z Kazimierza, która „podarowała światu piękno”; Irena Krzywicka – przedwojenna gorszycielka, która walczyła o zalegalizowanie aborcji i „chciała wyniszczyć polski naród świadomym macierzyństwem”; księżna Stephenie von Hohenlohe – nisko urodzona Żydówka i agentka Hitlera; Anna Held – gwiazda Broadwayu początku wieku; Sophie Tucker – słynna amerykańska śpiewaczka urodzona w Tulczynie na Podolu.

Każda z nich pisze swój życiorys, a całość przybiera kształt wspólnego utworu o wolności. Czy istnieje niebo dla takich kobiet? Czy można być sobą, żyjąc w zgodzie z tradycją? Jaką płaci się cenę za zerwane więzi? Czy skandal ma twarz kobiety i czy za wewnętrzną wolność trzeba zapłacić samotnością?

Scenariusz i reżyseria: Karolina Kirsz
Scenografia i kostiumy: Aleksandra Szempruch
Kierownictwo muzyczne: Jacek Mazurkiewicz
Światła: Monika Sidor
Obsada: Ewa Dąbrowska, Ewa Greś, Sylwia Najah, Alina Świdowska, Ernestyna Winnicka, Jacek Mazurkiewicz (gościnnie)

One same
Premiera: 4 listopada 2015 roku, godz. 19.00
Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich – Centrum Kultury Jidysz
Warszawa

Dodaj komentarz