• 2015-08-19

Eklektyczne brzmienia w Katowicach

Nieprzewidywalny Tyler, The Creator, nastrojowy Jamie Woon, ruszający na podbój festiwalowych scen Kwabs i grający nastrojowe techno na żywych instrumentach duet Kiasmos zagrają podczas jubileuszowej edycji festiwalu Tauron Nowa Muzyka.

Tauron Nowa Muzyka 2015 – logo (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tauron Nowa Muzyka 2015 – logo (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tyler, The Creator

Tyler, The Creator mimo młodego wieku szybko zapracował sobie na status postaci kultowej. Razem z Earlem Sweatshirtem przewodzi hip-hopowemu kolektywowi Odd Future, który czasami nazywany jest Wu-Tang Clanem naszych czasów. Odd Future, podobnie jak ekipa z Nowego Jorku, jest kuźnią talentów, wywodzi się z niego między innymi Frank Ocean. Jednak jeśli chodzi o talent do rymowania, Tyler wybija się na tle reszty składu. 24-latek ma niski i zachrypnięty głos bardziej pasujący do zmęczonego życiem starca, względnie Toma Waitsa. Rapuje powoli, klejąc wielopoziomowe rymy i opowiadając o mało przyjemnych tematach w rodzaju ciężkiego dzieciństwa, myśli samobójczych, problemów narkotykowych czy młodocianej przestępczości. Nic dziwnego, że każdy ze swoich trzech solowych albumów ma formę sesji terapeutycznej, podczas której Tyler rozmawia ze swoim psychiatrą. Jak na młodego gniewnego przystało Tyler nie poprzestaje na buntowniczych tekstach. Po koncertach zdarzało mu się usłyszeć różnego rodzaju zarzuty (od zniszczenia sprzętu na pobiciu skończywszy), a w niektórych miastach wizyty Odd Future kończyły się zamieszkami.

Jamie Woon

Cztery lata temu Jamie Woon obok Jamesa Blake’a stał w awangardzie post-dubstepu. Zaczął od współpracy z Burialem, a później jako jeden z pierwszych mieszał ze sobą tradycje songwriterskie, głębokie basy i wpływy soulowe. Całość serwował z niespotykaną wcześniej lekkością, która sprawdzała się zarówno w klubach, jak i w kościele – jak na zakończenie festiwalu Tauron Nowa Muzyka w 2011 roku. Swoimi bujającymi utworami zaskarbił sobie sympatię Polaków, a po wspomnianym koncercie przyjeżdżał do Polski wielokrotnie i z różnymi składami, zaś na każdy kolejny występ trudniej było kupić bilety. Numery Wayfaring Stranger, Shoulda czy Night Air na stałe zapisały się na kartach historii nowej muzyki. Ostatnie lata to dla Jamie’go okres ciszy, wiadomo jednak, że pojawi się gościnnie na nowej płycie grupy Portico (dawniej Portico Quartet), która także w sierpniu wystąpi w Katowicach.

Kwabs

Kwabs to prawdziwa świeżynka. Jego debiutancki album ukaże się dopiero w maju, a całkiem niedawno wokalista trafił do zestawienia BBC Sound of 2015. Urodził się w Londynie, jednak jego korzenie sięgają Ghany. Charakteryzuje się głębokim soulowym barytonem, który łączy z jazzowymi wpływami i delikatną elektroniką. Jeszcze przed płytowym debiutem może pochwalić się utworem nagranym ze współpracującym z Jessie Ware Dave’em Okumu oraz trasą z Plan B. Wśród inspiracji wymienia Arethę Franklin, The Strokes i Hot Chip, trudno więc powiedzieć, czego spodziewać się po jego debiucie. Jego koncert na Tauron Nowa Muzyka może być ostatnią okazją, by zobaczyć go w tak kameralnych okolicznościach.

Kiasmos

Kiasmos to nowy projekt specjalizującego się w nastrojowym ambiencie Ólafura Arnaldsa oraz znanego z Bloodgroup Janusa Rasmussena. Kiasmos to nastrojowe techno, któremu najbliżej do Panthy du Prince’a. Nie ma tu ani synthpopowych piosenek, ani czerpiących z ambientu i klasyki rozbudowanych kompozycji. Jednak mówienie o debiucie Kiasmos wyłącznie w kontekście tanecznej elektroniki byłoby sporym nadużyciem. Panowie przy nagrywaniu korzystali z oszałamiającego zestawu instrumentów, począwszy od fortepianu i kwartetu smyczkowego, poprzez żywą perkusję i analogowe syntezatory, na automatach perkusyjnych i samplach maszynki do mięsa skończywszy. Dzięki temu ich debiutancki materiał jest niezwykle wielowarstwowy i sprawdza się zarówno na parkiecie, jak i w zimowy wieczór przy kominku.

Festiwal Tauron Nowa Muzyka
Od 20 do 23 sierpnia 2015 roku
Katowice

Dodaj komentarz