• 2015-08-19

Pojedynek ojca i syna

Agencja Artystyczna Monolit zaprasza na spektakl Pojedynek – zabawa w detektywa, który będzie można zobaczyć 19 października w Teatrze Polskim w Szczecinie. W rolach głównych wystąpi dwóch znakomitych aktorów: Błażej i Jan Peszkowie.

„Pojedynek – zabawa w detektywa”, fot. Marcin Gierat (źródło: materiały prasowe)

„Pojedynek – zabawa w detektywa”, fot. Marcin Gierat (źródło: materiały prasowe)

Pojedynek – zabawa w detektywa to nowa adaptacja sztuki Anthonego Shaffera Detektyw z 1971 roku. Sztuka była dwukrotnie ekranizowana – w 1972 roku przez Josepha L. Mankiewicza, z Laurencem Olivierem i Michaelem Cainem w rolach głównych (obsypana Oscarami) i w 2006 roku w adaptacji Harolda Pintera, wyreżyserowana przez Kennetha Branagha, z Judem Law i ponownie Michaelem Cainem (znana jako Pojedynek).

Pisarz Andrew Wyke zaprasza do swojego domu aktora Milo Tindla. Z pozoru niewinne spotkanie zamienia się w pozbawianą reguł grę, którą Andrew i Milo toczą między sobą. W tej grze wszystko jest możliwe. Para wyrafinowanych graczy zastawia sieć pułapek, w które wpada zarówno widz, jak i policja prowadząca śledztwo.

Pojedynek to spektakl o miłości, zazdrości i władzy; misternie utkana intryga, która inteligentnie zaprojektowana, zaskakuje i wciąga widza; pojedynek na słowa i emocje pełen dramatycznych zwrotów akcji; inteligentny i błyskotliwy dialog prowadzony pomiędzy ojcem i synem, dwójką znakomitych aktorów – Błażejem i Janem Peszkami.

Jan Peszek – urodził się w 1944. Jest polskim aktorem teatralnym, filmowym i telewizyjnym, reżyserem teatralnym oraz pedagogiem. Ukończył krakowską PWST w 1966, w tym samym roku debiutował na deskach Teatru Polskiego we Wrocławiu. W następnych latach pracował m.in. w łódzkim Teatrze Nowym i krakowskim Starym Teatrze, a w ostatnich latach regularnie pojawiał się na scenach warszawskich (Teatr Narodowy i Teatr Rozmaitości). W swoim dorobku Jan Peszek ma role u najsłynniejszych polskich reżyserów teatralnych: Jerzego Krasowskiego, Kazimierza Dejmka, Mikołaja Grabowskiego, Jerzego Jarockiego, Krystiana Lupy, Michała Zadary czy Grzegorza Jarzyny. Aktor jest laureatem wielu nagród, m.in.: Nagrody im. Aleksandra Zelwerowicza – przyznawanej przez redakcję miesięcznika „Teatr” – za sezon 1986/1987, za rolę w Scenariuszu dla trzech aktorów Bogusława Schaeffera w Teatrze STU w Krakowie czy za rolę Jakuba w przedstawieniu Republika marzeń Brunona Schulza w Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie.

Błażej Peszek – syna Jana Peszka i brat Marii Peszek – już w dzieciństwie zajmował się pisaniem i reżyserowaniem sztuk, w których występowała siostra. Aktor jest absolwentem krakowskiej PWST, występuje w Starym Teatrze od 1993 roku, wcześniej w Teatrze Nowym w Łodzi i Teatrze im. Słowackiego, gdzie zagrał m.in. w Opisie obyczajów II czy Obywatelu Pekosiu. Szeroki wachlarz aktorskich środków, umiejętność żonglowania nastrojami, sceniczna charyzma i autentyczność oraz niezwykła sprawność fizyczna (trenuje kick-boxing) sprawiają, że aktor jest chętnie obsadzany przez reżyserów różnych pokoleń. Obecnie zachwyca i bawi m.in. jako Apollo w Orestei i Książę Bogusław Radziwiłł w Trylogii Klaty, uwodzi szorstkim wdziękiem w PiekarniAmfitrionie i Anatomii Tytusa Klemma czy śmieszy do łez jako Łykaczewski w Pijakach Wysockiej. Aktor stworzył również świetne role w spektaklach Kleczewskiej, Grabowskiego oraz Zadary.

„Pojedynek – zabawa w detektywa”, fot. Marcin Gierat (źródło: materiały prasowe)„Pojedynek – zabawa w detektywa”, fot. Mariusz Twardowski (źródło: materiały prasowe)

„Pojedynek – zabawa w detektywa”, fot. Mariusz Twardowski (źródło: materiały prasowe)

Przekład: Cecylia Wojewoda
Adaptacja tekstu: Błażej Baraniak
Reżyseria i opracowanie muzyczne: Błażej Peszek
Scenografia: Mariusz Twardowski
Kostiumy: Julia Kornacka
Występują: Jan Peszek i Błażej Peszek

Pojedynek – zabawa w detektywa
19 października 2015 roku, godz. 19.00
Teatr Polski w Szczecinie

Dodaj komentarz