Trasa M–Z

Od 3 września Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na wystawę Trasa Muzeum – Zalew Zegrzyński. Estrada Sztuki Nowoczesnej. Nową ekspozycją muzeum włącza się w aktualną dyskusję o roli instytucji kultury w życiu lokalnych społeczności i estetyki przestrzeni publicznej.

Jerzy Derkowski, Janusz Mulak, Elżbieta Sikora-Rogulska – Propozycje zagospodarowania Trasy Muzeum – Zalew Zegrzyński, 1971 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jerzy Derkowski, Janusz Mulak, Elżbieta Sikora-Rogulska – Propozycje zagospodarowania Trasy Muzeum – Zalew Zegrzyński, 1971 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa Trasa Muzeum – Zalew Zegrzyński. Estrada Sztuki Nowoczesnej próbuje uchwycić i poddać refleksji właśnie ten moment w historii sztuki XX wieku – fascynację szeroko pojętą modernizacją i perspektywami przeobrażeń przestrzeni publicznej. Ekspozycja upamiętnia zorganizowany w Muzeum Narodowym w Warszawie 44 lata temu pokaz projektów aranżacji plastycznej trasy prowadzącej spod głównej siedziby instytucji nad Zalew Zegrzyński.

Prezentowany muzealnej publiczności w czerwcu i lipcu 1971 roku plan – owoc pracy kilkudziesięciu artystów, architektów i urbanistów – uwzględniał rozbudowę gmachu przy Alejach Jerozolimskich 3 w stronę skarpy wiślanej oraz utworzenie filii Muzeum w przestrzeni letniska. Proponowany oddział miał specjalizować się w pokazach najnowszych, także awangardowych, dokonań artystycznych; w roli ich pierwszych odbiorców widziano plażowiczów – turystów i wczasowiczów wypoczywających nad Zalewem Zegrzyńskim.

Inicjatorami i programotwórcami przedsięwzięcia Trasa MZ byli Marian Bogusz (malarz, rysownik, rzeźbiarz, animator kultury; jego nazwisko wiążemy z większością istotnych projektów doby PRL dotyczących przestrzeni publicznej) i Jerzy Olkiewicz (publicysta, grafik, architekt; poszukiwał związków sztuk plastycznych z architekturą). W działania włączyły się najważniejsze postaci ówczesnej sceny artystycznej, m.in. Zbigniew Dłubak, Stefan Gierowski i Rajmund Ziemski.

Na wystawie w gmachu głównym w Muzeum Narodowe w Warszawie pokaże oryginalne plansze z 1971 roku, materiały i zdjęcia z ekspozycji oraz film dokumentalny z zapisem wypowiedzi artystów prezentujących swoje projekty. Warszawski kontekst przedsięwzięcia podkreśli udostępnienie elementów dokumentacji innych stołecznych wystaw i konkursów, które w latach 70. XX wieku animowały debatę o przestrzeni miejskiej. We wszystkich projektach brali udział niemal ci sami artyści, przedstawienie ich koncepcji pokaże więc, jak myślano o mieście i instytucjach muzealnych w tamtych czasach.

Trasa Muzeum – Zalew Zegrzyński. Estrada Sztuki Nowoczesnej
Od 3 września do 18 października 2015 roku
Muzeum Narodowe w Warszawie

Dodaj komentarz