Wizje światów niemożliwych

Od 21 sierpnia do 26 września w Galerii Miejskiej we Wrocławiu potrwa wystawa Vít Ondráček / Marcin Zawicki / malarstwo, stanowiąca przegląd najciekawszych prac z dorobku dwóch skrajnie różniących się od siebie twórców. Każdy z nich, mając do dyspozycji wydzieloną przestrzeń ekspozycyjną, proponuje własne wizje światów niemożliwych, chociaż w wybranych przypadkach niepokojąco bliskich rzeczywistości.

„Vít Ondráček / Marcin Zawicki / malarstwo” – plakat (źródło: materiały prasowe)

„Vít Ondráček / Marcin Zawicki / malarstwo” – plakat (źródło: materiały prasowe)

Galeria Miejska we Wrocławiu już niejednokrotnie organizowała wystawy par artystów, które równie dobrze można było traktować jako dwa osobne wydarzenia. Dzięki takiemu posunięciu twórcy otrzymywali sale na wyłączność i zarazem szansę, aby ich  sztuka wybrzmiała niezakłócona. Z drugiej jednak strony zawsze dochodziło do wzajemnej konfrontacji, rodzącej porównania, oceny, nowe inspiracje. W podobną tendencję wpisuje się wystawa Vít Ondráček / Marcin Zawicki / malarstwo zestawiająca prace artystów, których różni niemal wszystko: wiek, kraj pochodzenia, postawa artystyczna, stosunek do siebie i otaczającego świata. Łączy zaś pędzel oraz malarstwo rozumiane jako medium, za pomocą którego starają się, bardzo poważnie lub trochę mniej serio, wprowadzić widza do swoich artystycznych światów.

Vít Ondráček poświęca się przede wszystkim malarstwu, grafice, rysunkowi i ilustracji. To uparty indywidualista obojętny na mody, zmieniające się tendencje i zapotrzebowanie rynku. W Galerii Miejskiej we Wrocławiu zostaną zaprezentowane prace z jego bardzo poetyckiego i pozornie pozbawionego kolorów cyklu Czarna Tęcza. Pozornie, gdyż Vít Ondráček uzyskuje kolory niebezpośrednio – dzięki kombinacji struktur pierwotnie bezbarwnych sprawia prawdziwe wrażenie koloru, niczym gra światłocienia w czarno-białym filmie.

Marcin Zawicki jest artystą młodym, lecz w żadnym wypadku nie debiutującym. Ma na koncie sporo wystaw, ważnych nagród i, co najistotniejsze, wiele interesujących prac, z których bije dystans do siebie i świata. Zajmuje się malarstwem i grafiką. W Galerii Miejskiej we Wrocławiu zostanie przedstawiony wycinek dorobku Marcina Zawickiego obejmujący wybór prac z dwóch rozbudowanych cykli The Fall oraz Sporysz, a także najświeższe obrazy z nowego, jeszcze nienazwanego projektu.

Vít Ondráček / Marcin Zawicki / malarstwo
Od 21 sierpnia do 26 września 2015 roku
Galeria Miejska we Wrocławiu

Dodaj komentarz