• 2015-08-19

Muzyczne urodziny wolności

Latem 1980 r. Szczecin stał się areną wydarzeń, które zmieniły bieg historii. Z okazji 35-lecia podpisania Porozumień Sierpniowych w Filharmonii szczecińskiej odbędzie się koncert 3 x Wolność, na którym zabrzmią utwory Włodka Pawlika, Jana A.P. Kaczmarka i Janusza Stalmierskiego. Muzycznemu świętowaniu towarzyszyć będzie wystawa unikatowych plakatów z okresu działań NSZZ Solidarność.

Włodek Pawlik (źródło: materiały prasowe organizatora)

Włodek Pawlik (źródło: materiały prasowe organizatora)

Koncert 3 x Wolność to poszukiwanie idiomu wolności wspólnego dla wielu pokoleń i wydarzeń w historii naszego kraju. To chęć sięgnięcia do wartości uniwersalnych, nie zaś tylko do narracji o konkretnym wydarzeniu. W wymiarze lokalnym jest to nawiązanie do losów miasta „młodego” w historii Polski, którego mieszkańcy zmagali się z pojęciem wolności w kolejnych momentach historii – podczas II wojny światowej bądź stanu wojennego. Owo pojęcie wolności mieści w sobie wszelkie formy emancypacji i twórczego rozwoju: przykładami tego ostatniego w dziedzinie sztuki muzycznej mogą być obecnie sukcesy Jana A.P. Kaczmarka – głośnego zdobywcy Oscara – oraz uhonorowanego prestiżową nagrodą Grammy Włodka Pawlika. Podczas koncertu melomani usłyszą także prapremierę utworu zamówionego specjalnie z tej okazji u szczecińskiego kompozytora, Janusza Stalmierskiego – Canticum in gratiarum actione.

Hołdem dla wydarzeń sierpnia 1980 roku będzie także wystawa Wolność w Filharmonii. Cześć pierwszą ekspozycji stanowią oryginalne plakaty i materiały odnalezione podczas prac remontowych w starym mieszkaniu. Cześć druga składa się z reprintów plakatów powstałych z okazji 30. rocznicy powstania NSZZ Solidarność.

Wernisaż odbędzie się 19 sierpnia o godz.19.00 na 4. piętrze Filharmonii. Bezpłatne zaproszenia na to wydarzenie odebrać można w kasach Filharmonii. Wystawę będzie można obejrzeć także podczas koncertu 30 sierpnia.

Partnerem wydarzenia jest Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie.

Wystawa Wolność w Filharmonii
Wernisaż: 19 sierpnia 2015 roku, godz. 19.00

Koncert 3 x Wolność
30 sierpnia 2015 roku, godz. 19.00
Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie

1 komentarz do artykułu “Muzyczne urodziny wolności”

Dodaj komentarz