• 2015-08-18

Inny wymiar muzyki i społeczności w Białymstoku

Trzecia edycja Festiwalu Wschód Kultury / Inny Wymiar odbędzie się w dniach 27–30 sierpnia w Białymstoku. Główne filary tegorocznego festiwalu to Inny Wymiar Muzyki oraz Inny Wymiar Społeczności, który w tym roku poświęcony będzie społeczności żydowskiej.

Amsterdam Klezmer Band (źródło: materiały prasowe organizatora)

Amsterdam Klezmer Band (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jak co roku, nie zabraknie interesujących muzycznych wydarzeń. W Wielkiej Synagodze w Tykocinie zaśpiewa wybitny rosyjski kantor Baruch Finkelstein, a z koncertem muzyki chasydzkiej wystąpi polsko-amerykańskie trio: Alan Bern, Paweł Szamburski i Ksawery Wójciński. We wnętrzach Pałacu Branickich odbędzie się koncert oratoryjny G.F. Haendla Izrael w Egipcie w wykonaniu Kameralnego Chóru A’capella Leopolis z Ukrainy i Zespołu Muzyki Dawnej Diletto. Muzycy zespołu Klezmafour w towarzystwie białostockich symfoników upamiętnią 100. rocznicę rzezi Ormian podczas koncertu dedykowanego Armenii. W ramach klezmerskiego projektu muzycznego Białystok main heim wystąpią Milo Kurtis z Orkiestrą Naxos, Amsterdam Klezmer Band, El Saffron i Magda Brudzińska Klezmer Trio. Z kolei podczas koncertu Białystok – Miasto Dobrej Muzyki na Rynku Kościuszki usłyszymy T.Love, Kamila Bednarka i Ewę Szlachcic. Z koncertem muzyki Aleksandra Skriabina wystąpi Wojciech Majewski, Teatr Chorea przedstawi Gilgamesza, w Parku Branickich odbędzie się miejska potańcówka, a animatorzy kultury i artyści związani z elektroniczną muzyką klubową spotkają się podczas trzeciej odsłony Taste the East.

Tegoroczny festiwal to nie tylko muzyka. Podczas Innego Wymiaru można będzie zobaczyć wystawy Nasze ciało narodowe czy Zbiór/Zbor – konstruowanie archiwum z udziałem artystów z Polski, Ukrainy, Rosji  i Białorusi. Dla osób zainteresowanych fotografią organizatorzy przygotowali projekt  Portret potrójny / Triple portrait, na który składa się wystawa oraz warsztaty. W przestrzeni Białegostoku pojawi się mural kolażowy i dwie instalacje inspirowane kulturą judaistyczną. W ramach Kina Sąsiedzi zostanie pokazany oparty na scenariuszu Izaaka Babla radziecki film Benya Krik (1926), do którego na żywo zagra zespół Kroke, zaś w Tykocinie – Dybuk, pierwszy w Polsce pełnometrażowy film nagrany w języku jidysz. Widzowie zobaczą też film Fabryka Wielkich Mistrzów, przypominający wojenne losy białostockich kopistów żydowskiego pochodzenia.

Tak jak w poprzednich latach w Białymstoku nie zabraknie także spektakli, spacerów edukacyjnych i warsztatów.

Wschód Kultury / Inny Wymiar
Od 27 do 30 sierpnia 2015 roku
Białostocki Ośrodek Kultury

Dodaj komentarz