• 2015-08-18

Ujawniamy program festiwalu Unsound 2015

Po roku trzymania w tajemnicy nareszcie opublikowano program Unsound Festival 2015 – Surprise. Motyw przewodni Surprise zrealizowany będzie na kilka sposobów.

Unsound Festiwal 2015 – Surprise, logotyp (źródło: materiały prasowe organizatora)

Unsound Festiwal 2015 – Surprise, logotyp (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ponad połowa wykonawców nie zostanie zapowiedziana, tworząc kontrast między znanym i nieznanym. Niektóre z wydarzeń są całkowicie owiane tajemnicą, jak w przypadku wyjątkowego wieczoru, który odbędzie się ponad sto metrów pod ziemią, w spektakularnej sali balowej kopalni soli Wieliczka. To jedno z kilku nowych miejsc na unsoundowej mapie, obok dawnej restauracji WARS-u na starym Dworcu Głównym czy przedwojennego, drewnianego magazynu PKP na ulicy Kamiennej.

W tym roku, jak zawsze, w dużej mierze organizatorzy postawili na kolaboracje. Światową premierę będzie miał efekt współpracy Shackletona oraz gitarzystki Masako Takady i perkusistki Sayaki Himeno z japońskiej grupy Nisennenmondai; do Surgeona dołączy znana ze wspólnych działań z Lady Gagą Starlight, artystka inspirująca się sceną techno z Birmingham; Charles Cohen pojawi się na scenie razem z Rabihem Beainim. Romans to Tin Man i Gunnar Haslam, którzy poznali się w nowojorskim Bunkrze podczas Unsoundu 2011. Rimbaud jest efektem współpracy trzech polskich legend – Tomasza Budzyńskiego, Mikołaja Trzaski i Michała Jacaszka, którzy łączą siły w brutalnym połączeniu jazzu i noise’u.

Pojawią się również dwa oryginalne projekty. W jednym współpracować będą Rabit & Kuedo, a wizualizacje przygotuje Werkflow. Występ w Forum przygotowało dwóch muzyków, których tożsamość nie zostanie na razie ujawniona. Podczas części tego typu wspólnych występów jedna ze stron nie będzie znana. Zdradzone nie zostaną również tożsamości współpracowników Roba Mazurka, francuskiego szamana Ghedalii Tazartesa i znakomitej DJ-ki Heleny Hauff. Uznany perkusista Greg Fox weźmie udział w Gregidency. Na scenie dołączą do niego muzycy, których tożsamości nie zna nawet on sam.

Podczas koncertu otwierającego Unsound zaprezentowane zostaną we współpracy z Bołt Records kompozycje odkrytych niedawno na nowo minimalistów – Juliusa Estmana i Tomasza Sikorskiego. W pierwszych dniach festiwalu usłyszeć będzie można również artystów działających na obrzeżach jazzu – Matanę z trzecią częścią cyklu Coin Coin oraz japoński duet Sax Ruins z perkustistą Tatsuyą Yoshidą i saksofonistką Ryoko Ono.

Niespodziankę przygotowałDavid Tibet. Płynny skład Current 93 podczas wyjątkowego koncertu w kościele św. Katarzyny zostanie wzbogacony o Jacka Barnetta z These New Puritans oraz Bobbie Watson i Jona Seagrotta z Comusa. To nie jedyne koncerty kościelne, jakie zostały zaplanowane w tegorocznej edycji festiwalu. Sekretne występy tuż przed południem odbędą się w XVI-wiecznym kościele Św. Piotra i Pawła. Jeśli to nie wystarczy do odnalezienia spokoju ducha po wieczornych atrakcjach, będzie można wziąć udział w zajęciach z jogi i medytacji, które poprowadzi legenda new age’u – Laraaji.

Po raz pierwszy na żywo wystąpią Jlin (z wizualizacjami Florence To) oraz Visionist (z wizualizacjami Roxanne Farahmand). Untold zaprezentuje nowy audiowizualny projekt z Emmanuelem Birdem, który towarzyszył na zeszłorocznym Unsoundzie Evianowi Christowi.

Specjalny koncert zagra grupa Health, która jest obecnie na trasie związanej z albumem Death Magic. Przygotowują dla nas bardziej hałaśliwy set, sięgając nie tylko po nowe kawałki, ale też wracając do starszego materiału. Duch noise rocka będzie obecny również w postaci Billa Orcutta z Harry Pussy, który występuje teraz w pojedynkę z gitarą akustyczną. Do motywu przewodniego Surprise pasuje również kontrowersyjna twórczość amerykańskiej grupy black metalowej Liturgy, która zagra tuż po Alessandro Cortinim. Klawiszowiec Nine Inch Nails zaprezentuje Sonno, swój solowy materiał.

Holly Herndon wystąpi z albumem Platform. Artystce chwalonej za futurystyczne brzmienie i poruszanie kwestii egalitaryzmu, kapitalizmu czy uprzywilejowania towarzyszyć będzie Colin Self. To nie jedyna postać w tegorocznym programie, która głośno wyraża swoje poglądy polityczne. Elysia Crampton, samozwańcza trans-ewangelistka zaprezentuje zarówno swoją muzykę, jak i najnowszy esej. Artyści z Non Records – Angel-ho i Nkisi – podważają dźwiękami społeczne nierówności.

W Hotelu Forum organizatorzy postarają się zaprezentować dużo szersze spektrum muzyki klubowej, różnorodne zarówno gatunkowo, jak i geograficznie. Kluczowe będą występy Andye’ego Stotta, duetu techno Zanker brothers i deephouse’owego bohatera Levona Vincenta. Obok nich pojawią się artyści dopiero wyrabiający swoje marki – Aurora Halal, Galcher Lustwerk i Low Jack. Ściągnęliśmy również reprezentację Principe Discos w postaci DJ-a Firmezy i Nidii Minaj. Uniiqu3 przywiezie brzmienie z New Jersey, a footworkowy innowator Rp Boo wraca na Unsound po premierze swojej nowej płyty. Z kolei Nina pokaże jak się to robi w hamburskim Golden Pudlu. Nową scenę klubową Londynu zaprezentują Lexxi i Endgame z ekipy Endless. Noce zamykać będą Jacek Sienkiewicz, DJ Nobu z Japonii, DJ Bone z Detroit i Optimo z Glasgow.

Kuratorem Room 3 w sobotę będzie Brutaż, warszawski cykl przewrotnych imprez, które kształtują obecnie polskie podziemie poprzez przemyślaną stojące za nimi ideały oraz politykę kuratorską. W Pain Boksie Brutażu wystąpią niezapowiedziani artyści. Odbędzie się również odczyt poezji gejowskiej oraz sesja speed-datingu.

W połowie tygodnia do nowej krakowskiej przestrzeni Szpitalna 1 zawita Fit Seigel – DJ, producent, właściciel wytwórni i dystrybutor z Detroit, który będzie miał klub niemalże tylko dla siebie. Na imprezie zamykającej wystąpi z kolei ważna postać z Chicago, walcząca o społeczną integrację w muzyce tanecznej The Black Madonna.

Unsound Festival 2015 – Surprise
Od 11 do 18 października 2015 roku
Kraków

Dodaj komentarz