• 2015-08-18

Mood for Wood

Między 8 a 15 maja w Poznaniu odbyły się międzynarodowe warsztaty Mood for Wood, podczas których uczestnicy – studenci kierunków projektowych, przy czynnym udziale lokalnych społeczności – stworzyli koncepcję, a następnie samodzielnie wykonali niezwykłe i funkcjonalne meble miejskie.

Warsztaty Mood for Wood w Poznaniu, fotografia (źródło: materiały prasowe organizatora)

Warsztaty Mood for Wood w Poznaniu, fotografia (źródło: materiały prasowe organizatora)

Uczestnicy warsztatów projektowali dla czterech ogrodów społecznych, zarządzanych przez lokalne wspólnoty: Fundację Malta oraz Kolektyw Kąpielisko. W przedsięwzięciu wzięło udział 40 studentów z Polski, Węgier, Czech i Słowacji, a Nad pracą każdej grupy czuwali młodzi architekci z pracowni: Coll Coll (Czechy), Budcud (Polska), Nice architects (Słowacja) i Hello Wood (Węgry).

Poszczególne ogrody społeczne, dla których projektowali studenci, różnią się między sobą ponieważ ich charakter tworzą głównie użytkownicy. Dlatego pobliscy mieszkańcy  czynny wpływ na pracę studentów. Nie tylko osobiście przekazali im swoje potrzeby i marzenia dotyczące tej przestrzeni, ale także musieli zaakceptować projekty przed ich wykonaniem. Dzięki temu powstałe struktury odpowiadają w pełni na wymogi ich użytkowników, nie tylko cieszą oko – atrakcyjną formą, ale dzięki swojej funkcjonalności pozwalają mieszkańcom w pełni korzystać ze swojego ogrodu.

Grupa prowadzona przez czeskich architektów (Coll Coll) projektowała dla Ogrodu Łazarz. Studenci musieli  stworzyć projekt, który będzie odpowiadał na liczne potrzeby tej społeczności. W wyniku pracy grupy powstało 6 modułowych elementów ze sklejki sosnowej, z których każdy można złożyć na wiele różnych sposobów. Dzięki temu z zaprojektowanych części może powstać duży warsztatowy stół z siedziskami, ale także leżaki dla gości pokazów filmowych, scena dla muzyków a nawet niewielkie domki do zabawy dla najmłodszych.

Warsztaty Mood for Wood w Poznaniu, fotografia (źródło: materiały prasowe organizatora)

Warsztaty Mood for Wood w Poznaniu, fotografia (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dla Ogrodu Wilda projektowali studenci pod opieką pracowni Hello Wood. Zaprojektowali oni ponad 3.5 metrową konstrukcję wykonaną z desek sosnowych, zakotwioną w ścianie sąsiadującej kamienicy, która poprzez odpowiednie modyfikacje – dostawienie mobilnych podestów zamienia się w niewielką scenę.

Kolejnym Ogrodem jest Kolektyw Kąpielisko, gdzie zespołem kierowali architekci z pracowni Budcud. Dla ogrodu studenci stworzyli system składanych i modyfikowanych siedzisk wykonanych z sosnowych kantówek, które mogą być w zależności od potrzeb wykorzystywane także jako system magazynowania (np. poza sezonem letnim).

Przed najtrudniejszym zadaniem projektowym stanęli studenci prowadzeni przez  pracownię Nice architects. Ich grupa wylosowała Ogród Jeżyce, który w rzeczywistości jest  starym kioskiem na rogu ulicy Wawrzyniaka i Jackowskiego. Studenci zachwyceni ogromną energią i chęcią do działania użytkowników – są to głownie dzieci mieszkające w pobliskich kamienicach, stworzyli drewniany system ścienny, który w zależności od potrzeb można rozbudować o dołączone minihamaki, zadaszenie lub miejsce do magazynowania.

Warsztaty Mood for Wood
Od 8 do 15 maja 2015 roku
Poznań

Tags

Dodaj komentarz