Ludzki wymiar miejskich przestrzeni

W dniach 15–16 października w Centrum Kongresowym ICE w Krakowie odbędzie się Międzynarodowe Biennale Architektury 2015. Hasło tegorocznej edycji brzmi: Ludzki wymiar miejskich przestrzeni.

Międzynarodowe Biennale Architektury 2015 w Krakowie – „Ludzki wymiar miejskich przestrzeni” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Międzynarodowe Biennale Architektury 2015 w Krakowie – „Ludzki wymiar miejskich przestrzeni” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Znawca procesów humanizacji miast profesor Jan Gehl jest przekonany, że poprawa jakości naszego życia w miastach, jest pochodną wyglądu publicznych przestrzeni. To w nich, w przestrzeniach publicznych, spotykają się ludzie by wymieniać się pomysłami, handlować lub po prostu odpoczywać. Strefa publiczna miasta – ulice, place i parki – jest jednocześnie sceną i katalizatorem tych aktywności.

Od dziesięcioleci humanistyczny wymiar w budowaniu miast jest pomijany, zapominany i wyciszany. Samochody wtargnęły w przestrzeń miejską ograniczając tę przeznaczoną dla ludzi, niezbędną do współistnienia mieszkańców i turystów. Pomimo wielu przeciwności, miasta stopniowo rozwijają się. Pojawiło się wiele interesujących pomysłów odchodzących od modernistycznej koncepcji rozwoju polis, niejednokrotnie sięgających do arystotelesowskich źródeł dla nowego klasycyzmu.

Architektoniczne potrzeby Krakowa jutra wymagają troskliwego obejścia się z jego niepowtarzalną wyjątkową historią i bogatym artystycznym dziedzictwem. Krajowi i zagraniczni uczestnicy dają nadzieję na wymianę doświadczeń służących wzbogaceniu praktyki oraz eliminowaniu, trudnych do naprawy, przestrzennych pomyłek.

Tegoroczna edycja Międzynarodowego Biennale Architektury poświęcona zostanie problematyce miejskich przestrzeni i ich przystępności dla mieszkańców. Stanowi okazję do rozwinięcia publicznego dyskursu, dotyczącego architektonicznych potrzeb Krakowa, uwzględniających także właściwe podejście do jego historycznego i kulturowego dziedzictwa. Hasłem tegorocznej edycji jest Ludzki wymiar miejskich przestrzeni.

Międzynarodowe Biennale Architektury Kraków 2015 – Ludzki wymiar miejskich przestrzeni
Od 15 do 16 października 2015 roku
Centrum Kongresowe ICE
Kraków

Dodaj komentarz