• 2015-08-18

Nadbałtyckie Centrum Kultury prezentuje kino rosyjskie

W ramach projekcji kina rosyjskiego organizowanych przez Nadbałtyckie Centrum Kultury 19, 21 i 26 sierpnia odbędą się seanse filmów: Dyrygent, Nad morze! i Chodząc po Moskwie. Wstęp na wszystkie projekcje jest wolny, zaś poszczególne obrazy wyświetlane będą z polskimi napisami.

„Chodząc po Moskwie”, reż. Georgij Danelija (źródło: materiały prasowe)

„Chodząc po Moskwie”, reż. Georgij Danelija (źródło: materiały prasowe)

Chodząc po Moskwie
rok produkcji: 1963
gatunek: komedia liryczna
reżyseria: Georgij Danelija
obsada: Nikita Michałkow, Aleksiej Łoktiew, Galina Polskich
czas trwania: 78 min.

Liryczna opowieść o młodzieży roku ’63. Przejazdem, w drodze do ojczyzny nieżyjącego przyjaciela, młody montażowiec z dalekiej tajgi na jeden dzień wpadł do Moskwy, żeby spotkać się z redaktorem pisma, w którym wydrukował swoje pierwsze opowiadanie. Ten dzień spędził z nowymi przyjaciółmi i ich troskami, spotkał dziewczynę i zaprosił ją na swoją budowę…

Nagrody i wyróżnienia: Specjalny dyplom jury dla „młodych filmowców za nowiznę i świeżość spojrzenia” na MFF w Cannes (Georgij Danelija); Nagroda  za najlepsze zdjęcia (Wadim Jusow) i dyplom na Ogólnorosyjskim Festiwalu w Leningradzie; Pierwsze miejsce w konkursie filmów w ramkach kongresu Uniatek w Mediolanie; Nagroda za zdjęcia na RFK w Czechosłowacji; 1966 – Nagroda specjalna Festiwalu Jowisz Capitolu w Rzymie.

„Dyrygent”, reż. Paweł Łungin (źródło: materiały prasowe)

„Dyrygent”, reż. Paweł Łungin (źródło: materiały prasowe)

Dyrygent
rok produkcji: 2012
gatunek: dramat
reżyseria: Paweł Łungin
obsada: Vladas Bagdonas, Karen Badałow, Daria Moroz
czas trwania: 86 min.

Dyrygent wraz z orkiestrą jedzie do Jerozolimy, aby wykonać oratorium Pasja według św. Mateusza. Wycieczka zmienia się w tragedię. Czarne słońce Jerozolimy zrywa z głównego bohatera jednorazową maskę dobrego artysty i obnaża bezlitosny egoizm i okrucieństwo. Czasami w ciągu trzech dni człowiek może całkowicie przewartościować i przemyśleć swoje życie. Na zmiany nigdy nie jest za późno.

Nagrody: IX Charytatywny Międzynarodowy Festiwal Filmowy Promienisty Anioł – Nagroda Specjalna w nominacji „Za umiejętności i duchowe spojrzenie autora na temat kwestii moralności we współczesnym świecie” (Paweł Łungin); XV Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Szanghaju – nagroda dla najlepszego aktora (Vladas Bagdonas).

„Nad morze!”, reż. Jarosław Czeważewskij (źródło: materiały prasowe)

„Nad morze!”, reż. Jarosław Czeważewskij (źródło: materiały prasowe)

Nad morze!
rok produkcji: 2009
gatunek: komedia, obyczajowy
reżyseria: Jarosław Czeważewskij
obsada: Aliona Babienko, Inga Obołdina, Paweł Derewianko
czas trwania: 100 min.

Komedia w duchu Buñuela. Czasy współczesne, Wyspy Kanaryjskie, Teneryfa i trzy rosyjskie pary z dziećmi, które przyjechały odpocząć nad morzem. Jednak kłótnie, krytyczne dni, spotkania z lokalną policją, nieoczekiwana miłość i wiele innych rzeczy nie pozwalają bohaterom nie tylko wykąpać się w morzu, ale nawet rzucić okiem w jego stronę.

Kino rosyjskie
19, 21 i 26 sierpnia 2015 roku
Nadbałtyckie Centrum Kultury
Gdańsk

Dodaj komentarz