• 2015-08-18

Sentymentalna przemoc, miłosna ekstaza

Bezkompromisowy reżyser Gaspar Noé i operator Benoît Debie tym razem połączyli siły, by w śmiały, świeży i wizualnie przełomowy sposób pokazać fizyczną stronę miłości dwudziestolatków. Film, który był jedną z najbardziej obleganych premier na tegorocznym festiwalu w Cannes za sprawą odważnych scen erotycznych, w polskich kinach ukaże się 28 sierpnia.

„Love”, reż. Gaspar Noé (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Love”, reż. Gaspar Noé (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Przez lata marzyłem o zrobieniu filmu, który w pełni oddawałby uczucia zakochanych młodych ludzi, ze wszystkimi fizycznymi i emocjonalnymi konsekwencjami tego stanu. To miał być obraz miłosnego szaleństwa, jakiego doświadczyliśmy ja i moi przyjaciele. Współczesne melodramaty zawierają mnóstwo scen miłosnych, ale utrzymują ten idiotyczny podział, w którym normalne filmy nie mogą zawierać dosłownych erotycznych scen, nawet jeśli wszyscy uwielbiają uprawiać seks. Chciałem filmu, na który współczesne kino rzadko sobie pozwala, czy to ze względów komercyjnych czy prawnych. Filmu, który pokazywałby organiczny wymiar bycia zakochanym i tę pierwotną pasję w sposób naturalny – zwierzęcy, bezpretensjonalny, radosny, łzawy. Tym razem, w przeciwieństwie do moich poprzednich filmów, nie chodziło mi o nic więcej niż sentymentalna przemoc i miłosna ekstaza.

Gaspar Noé

Gaspar Noé urodził się w 1963 roku w Buenos Aires jako syn malarza. Dorastał w Hiszpanii i w USA, kształcił się we Francji. Studiował film i filozofię. Jego początki z kinematografią wiążą się z filmami krótkometrażowymi. Rozpoczętą w Mięsie opowieść o rzeźniku zmagającym się z wychowaniem upośledzonej córki kontynuował w Samemu przeciw wszystkim, gdzie główny bohater walczy z frustracją po utracie pracy. Filmy wywołały szok, pokazując nieznane oblicze Francji: porażkę, agresję, destrukcję. Obraz Nieodwracalne – retrochronologiczna, kilkuujęciowa opowieść o zbrodni i zemście, ze sceną gwałtu na bohaterce granej przez Monicę Belucci, wywołał skrajne reakcje w Cannes, ze zbiorowym wychodzeniem z kina włącznie. Noé nie waha się eksperymentować z płynnym montażem i psychodelią. Przy wszystkich swoich pełnometrażowych filmach nie tylko jest reżyserem, ale również autorem scenariuszy, montażystą i producentem, zachowując pełną wolność twórczą.

Love
Reżyseria i scenariusz: Gaspar Noé
Obsada: Gaspar Noé, Aomi Muyock, Karl Glusman, Klara Kristin, Vincent Maraval
Dystrybucja: Gutek Film
Premiera: 28 sierpnia 2015 roku

Dodaj komentarz