Collective – Ashley Collin

3 września w Fundacji Magazyn Kultury w Krakowie odbędzie się wernisaż wystawy Collective. Ashley Collin, którego prace będzie można podziwiać na wystawie, zaprezentuje swoje abstrakcjonistyczne płótna.

Ashley Collin, fot. Agnieszka Florczyk (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ashley Collin, fot. Agnieszka Florczyk (źródło: materiały prasowe organizatora)

Twórczość artysty jest całkowicie skoncentrowana na malarstwie abstrakcyjnym. Głębszy kontakt z własną wyobraźnią Ashley Collin uzyskuje poprzez prace z różnorodnymi środkami wypowiedzi artystycznej. W obrębie jednej pracy łączy i przetwarza różnych techniki. Cel twórczy osiąga poprzez bezkompromisowe poszukiwanie i nieustanny eksperyment, a także tworzenie więzi i kontynuację myśli między kolejnymi pracami.

Wybrane i stopione ze sobą, czasem kwestionują nawet powierzchnię płótna lub papieru i związanych z nimi materiałów. Każdy obraz i rysunek jest fuzją ruchu i twórczego pragnienia, by utrzymać stałą drogę wyrażania siebie. Rysunek i kolaż stały się kluczem w procesie tworzenia obrazów, jednak z odrzuceniem przez autora ograniczającej roli, jaką może narzucić taka metoda pracy. Ashley Collin zainteresowany jest kreowaniem nowych przestrzeni i możliwości twórczych, jednocześnie unikając precyzji w wypowiedzi artystycznej.

W obrazach każdego malarza w sposób naturalny odbija się jego charakter. Nie inaczej jest z abstrakcjonistyczną twórczością Ashleya Collina, której pozorny minimalizm i wręcz chłód, skrywają w sobie wielkie bogactwo form i przeżyć autora. Miałam szczęście towarzyszyć mu w pracy i wiem, jak ogromnym wysiłkiem intelektu okupiony jest każdy kolejny krok aktu twórczego, jakim wyzwaniem wraz z zagęszczeniem kompozycji staje się nie odebranie całości subtelnej lekkości – pisze Emilia Gąsienica-Setlak, kuratorka wystawy.

Ashley Collin – urodził się w 1988 roku w Birmingham w  Wielkiej Brytanii. W latach 2007–2010 uczęszczał do University College Falmouth w Kornwalii, gdzie studiował sztuki piękne, malarstwo i rysunek. W 2009 roku wziął udział w wymianie studenckiej i przeniósł się do Akademii Sztuk Pięknych na Cyprze, gdzie pracował u boku czołowego cypryjskiego malarza Stassa Paraskosa. W czasie studiów w Wielkiej Brytanii uczył się warsztatu, malując kompozycje realistyczne, Czas, który spędził studiując na Cyprze intensywnie i dogłębnie wpłynął na jego pomysły, proces tworzenia i same prace. Kreatywne sposoby wypowiedzi artystycznej i zmiana w rozumieniu wartości sztuki były istotne dla przemiany jego podejścia do malarstwa. Artysta wystawiał wielokrotnie w Wielkiej Brytanii, Polsce, Niemczech i na Cyprze.

Ashley Collin, Collective
Od 3 września do 6 października 2015 roku
Wernisaż: 3 września 2015 roku, godzina 19.00
Fundacja Magazyn Kultury
Kraków

Dodaj komentarz