• 2015-08-17

Nigdy tu już nie powrócę

W drugiej połowie 2016 roku na ekrany kin wejdzie Nigdy tu już nie powrócę – filmowy portret Tadeusza Kantora, twórcy teatru Cricot 2, wybitnego malarza, grafika, scenografa, reżysera i performera, uważanego za jednego z ostatnich wielkich awangardzistów XX wieku. W roli Tadeusza Kantora wystąpi zaskakujący niezwykłą metamorfozą Borys Szyc. Film powstaje z okazji Roku Tadeusza Kantora ogłoszonego przez UNESCO.

Borys Szyc w roli Tadeusza Kantora, fot. Adam Golec (źródło: materiały prasowe)

Borys Szyc w roli Tadeusza Kantora, fot. Adam Golec (źródło: materiały prasowe)

Film będzie opowieścią o twórczości i fascynującym życiu Tadeusza Kantora na tle najbardziej dramatycznych momentów historii XX wieku. Od dzieciństwa spędzonego w Wielopolu Skrzyńskim, przez naukę w gimnazjum w Tarnowie, studia na krakowskiej ASP i działalność w krakowskim środowisku artystycznym, po sukcesy międzynarodowe.

Najważniejsze dla mnie było zachowanie odpowiednich proporcji między życiem prywatnym i sztuką, choć ta granica jest płynna. Kantor był autokreacjonistą, jego życie prywatne było dziełem zaplanowanym, dlatego też granica między twórczością a życiem jest niewyraźna. Oczywiście pewne wątki zostały skrócone lub zmienione dla zachowania tempa i dramaturgii filmu. Film rządzi się swoimi prawami i musi zamknąć w dwóch godzinach historię 69 lat życia bohatera. Tadeusz Kantor to wielka postać naszej kultury, często nie mamy świadomości, jak istotny był jego wkład w sztukę nie tylko polską, ale i światową. To artysta światowego formatu, który odniósł realny sukces w świecie, wciąż jest tam ceniony i rozpoznawalny, a w Polsce troszkę już zapomniany. W latach 70. „Newsweek” uznał jego spektakl Umarła Klasa za najlepszy spektakl świata.

Jan Hryniak, reżyser

W obsadzie oprócz Borysa Szyca zobaczymy m.in. Paulinę Puślednik, Agnieszkę Podsiadlik, Klarę Bielawkę, Mariusza Benoita, Małgorzatę Hajewską-Krzysztofik, Jana Frycza, Roberta Gonerę, Jaceka Poniedziałka, Katarzynę Herman i Redbada Klynstrę.

Reżyserem filmu jest Jan Hryniak (laureat Orła w kategorii Najlepszy Filmowy Serial Fabularny za Czas Honoru. Powstanie), scenariusz napisał Łukasz M. Maciejewski, a opieki literackiej podjął się Maciej Pisuk (Jesteś Bogiem). Autorem zdjęć jest Piotr Śliskowski (Mój rower), scenografię przygotowuje Ryszard Melliwa, za charakteryzację odpowiada Aneta Brzozowska, a za kostiumy Małgorzata Zacharska. Muzykę do filmu skomponuje Włodek Pawlik, zdobywca nagrody Grammy 2014 (Night in Calisia).

Nigdy tu już nie powrócę
Premiera: rok 2016
Reżyseria: Jan Hryniak
Producent filmu: Studio Rewers w Warszawie
Dystrybutor: Kino Świat w Warszawie

Dodaj komentarz