• 2015-08-17

Polski Teatr Tańca wystąpi w Nowym Jorku

Battery Dance Festival (dawniej Downtown Dance Festival) jest jednym z najbardziej znaczących, plenerowych festiwali tańca w USA. W tym roku odbędzie się jego 34. edycja organizowana w samym sercu nowojorskiego Manhattanu. Na Festiwalu będzie można zobaczyć zespoły teatrów tańca z całego świata. W tym roku po raz pierwszy w festiwalu weźmie udział Polski Teatr Tańca.

Polski Teatr Tańca, fot. Andrzej Hajdasz (źródło: materiały prasowe)

Polski Teatr Tańca, fot. Andrzej Hajdasz (źródło: materiały prasowe)

W ramach festiwalu zespół pokaże dwa spektakle: Już się zmierzcha w choreografii Ewy Wycichowskiej oraz Tysiąc kolorów w choreografii Takako Matsudy. Przedstawienia zostaną pokazane 16 i 17 sierpnia w Robert R. Wagner Jr. Park. Dzień później zespół wystąpi w Centrum Polsko-Słowiańskim w Nowym Jorku prezentując tytuł Polski Teatr Tańca wczoraj i dziś w choreografii Ewy Wycichowskiej.

Pierwotną, choć nie dosłowną inspiracją do Już się zmierzcha była dla Ewy Wycichowskiej słynna bergmanowska scena gry o życie ze Śmiercią w Siódmej pieczęci. Wyrafinowany pojedynek jaki toczą bohaterowie z przytłaczającą swoją sceniczną postacią (tancerz na szczudłach) i eschatologiczną grozą-Śmiercią u Ewy Wycichowskiej kończy się przekornie i paradoksalnie optymistycznie, budując refleksje dotyczące prawdziwej siły i nadziei.

Spektakl Tysiąc kolorów z muzyką Fryderyka Chopina został stworzony przez japońską artystkę Takako Matsudę. Jak mówi sama choreografka: „Przedstawienie Tysiąc kolorów dotyka istoty przemijania, której w codzienności nie dostrzegamy. A przecież rzeczywistość zmienia się co chwilę…”.

Na spektakl Polski Teatr Tańca wczoraj i dziś złożą się reinterpretacje wybranego materiału choreograficznego, w tym fragmenty spektakli Już się zmierzcha i Tysiąc kolorów. Collage przedstawień wtajemnicza widza w świat tańca, który staje się tu przewodnikiem po czasie przeszłym w realizacji dzisiejszych artystów i nowoczesnego spojrzenia na kreacje choreograficzne Polskiego Teatru Tańca.

Po powrocie z występów w Nowym Jorku Polski Teatr Tańca wystąpi na XII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Tańca, którego jest organizatorem. Wydarzenie, będące częścią Dancing Poznań 2015 będzie odbywać się od 22 do 28 sierpnia.

Już się zmierzcha, Tysiąc kolorów, Polski Teatr Tańca wczoraj i dziś
na Battery Dance Festival w Nowym Jorku
Od 16 do 18 sierpnia 2015 roku
Polski Teatr Tańca, Poznań

Dodaj komentarz