Po niebie został tylko księżyc

Od 15 sierpnia Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem zaprasza na wystawę Po niebie został tylko księżyc, będącej drugą odsłoną programu Otoczenie. Wernisaż oraz związanie z nim wydarzenia w Galerii Władysława Hasiora potrwają przez dwa dni.

Wystawa „Po niebie został tylko księżyc” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa „Po niebie został tylko księżyc” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Koniec świata polegał na tym, że nie było nieba. Nie było nieba! Po niebie został tylko księżyc. I księżyc był wnętrzem świata nie miał nic na zewnątrz. A co kiedyś było ziemią, teraz stanowiło wewnętrzną powierzchnię świata. koniec świata polegał na przejściu od zewnątrz do wewnątrz” – tak pisała Laura Riding w opowiadaniu pt. W końcu.

W opowiadaniu o złudzeniu i jawieniu się, o osadzeniu podmiotu w przestrzeni. O domu. O naturze jego mieszkańców. „Film o życiu i cierpieniu musi być szczery” – pisał z kolei Orhan Pamuk w Muzeum Niewinności. Podobnie jest z wystawą. Organizowana z okazji 30-lecia Galerii Władysława Hasiora, bierze na warsztat ją samą jako instalację stworzoną przez artystę, jak i miejsce na mapie Zakopanego. Przede wszystkim jednak jest próbą nieco innego spojrzenia na biografię, postawę i dzieło artysty, które ciągle budzą kontrowersje. Punktem wyjścia są badania natury, jakie prowadził Hasior: rozumianej i jako środowisko naturalne, i jako natura ludzka.

Czy poprzez zaproponowane przez niego w Notatniku fotograficznym albo w filmie o konstruktywizmie kategorie, którymi racjonalizował świat, jesteśmy w stanie patrzeć także na jego spuściznę w sposób obiektywny? Czym jest sztuka i jak zmienia bądź poszerza nasze rozumienie świata?

Notatniki fotograficzne, które można oglądać już w gmachu głównym Muzeum Tatrzańskiego, znajdą się w zupełnie innym wyborze także na tej wystawie. Głównym punktem wyjścia dla niej są jednak inne prace: rzeźby wyrywane z ziemi – żelbetonowe odlewy o organicznej i ekspresyjnej fakturze, które Hasior tworzył od przełomu lat 50. i 60. Niedaleko Galerii porzucone przez artystę po latach stworzyły wyjątkowy pomnik jego sztuki łącząc się z pochłaniającym je otoczeniem. Stały się inspiracją dla zbudowania wystawy w oparciu o prace polskich powojennych twórców, którzy metaforyzowali lub abstrahowali przyrodę, by opowiedzieć o tym, co niewyrażalne, o przeżyciach, o wzniosłości, o pierwotnej materii sztuki.

Oprócz otwarcia wystawy Muzeum Tatrzańskie zaprasza na wystąpienia artystów, m. in. performans kulinarny Mickey Rotten by Michał Gniłka, performans teatralny Tomasza Węgorzewskiego i słuchaczek Uniwersytetu Trzeciego Wieku, performansy muzyczne Pawła Kulczyńskiego oraz Konkretu – formacji grającej m. in. na instrumentach ziemnych. Wydarzeniem specjalnym będzie przygotowywany wraz z „Tygodnikiem Podhalańskim” spacer po Zakopanem, jako mieście sztuki nowoczesnej.

Po niebie został tylko księżyc
Od 15 sierpnia do 30 listopada 2015 roku
Wernisaż: Od 15 do 16 sierpnia 2015 roku
Kuratorka: Ewa Tatar
Galeria Władysława Hasiora (filia Muzeum Tatrzańskiego)
Zakopane

Dodaj komentarz