Kazuo Ishiguro historycznie i uniwersalnie

We wrześniu nakładem Wydawnictwa Albatros ukaże się Pogrzebany olbrzym – pierwsza od dziesięciu lat powieść Kazuo Ishiguro, podwójnego laureata Nagrody Bookera.

Kazuo Ishiguro, „Pogrzebany olbrzym” – okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Kazuo Ishiguro, „Pogrzebany olbrzym” – okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Po odejściu Rzymian Brytania popada w ruinę. Na szczęście ich zniknięcie oznacza też kres wojen, który do tej pory pustoszyły kraj.

Axl i Beatrice, para starszych Brytyjczyków, wyruszają w podróż przez mglistą, deszczową krainę z nadzieją na odnalezienie syna, którego nie widzieli od lat. Spodziewają się, że będą musieli stawić czoła niebezpieczeństwom, rzeczom dziwnym, a nawet nie z tego świata, ale nie wiedzą, że podróż ujawni też mroczna stronę ich związku, odsłoni sekrety, które utonęły w niepamięci.

Pogrzebany olbrzym to uniwersalna przypowieść o sile pamięci, zemście, miłości i wojnie.

Książka nominowana jest do nagrody Prix du Livre Européen / European Book Prize – jednego z najważniejszych europejskich wyróżnień literackich, które ma na celu promowanie literatury ukazującej różnorodność kultury krajów wchodzących w skład Unii Europejskiej.

Kazuo Ishiguro – brytyjski pisarz japońskiego pochodzenia. Urodził się w Nagasaki w Japonii, ale jego rodzina przeprowadziła się do Anglii w 1960, kiedy miał pięć lat. Obecnie mieszka w Londynie. Debiutował w 1982 roku powieścią Pejzaż w kolorze sepii (A Pale View of Hills), przyjętą z zainteresowaniem ze względu na jej subtelny urok stylistyczny. Kolejną powieść, Malarz świata ułudy (An Artist of the Floating World, 1986), nawiązującą w programowy niemal sposób do jednego z najbardziej osobliwych nurtów malarstwa japońskiego i kreślącą przejmujący obraz przemian obyczajowych i cywilizacyjnych w Japonii po II wojnie światowej, wyróżniono nominacją do Nagrody Bookera oraz nagrodą Whitbread Award. Trzy lata później (1989) Ishiguro został laureatem tej zaszczytnej brytyjskiej nagrody za swoją trzecią książkę Okruchy dnia (The Remains of the Day).

Zarówno Okruchy dnia, jak i Nie opuszczaj mnie (Never Let Me Go) sprzedały się w ilości ponad miliona egzemplarzy i obie zostały przeniesione na ekran kinowy. Powieści Ishiguro tłumaczone są na ponad 40 języków świata.

Kazuo Ishiguro, Pogrzebany olbrzym
Premiera: 23 września 2015 roku
Wydawnictwo Albatros

Dodaj komentarz