Obraz psuje się od głowy

3 września w BWA w Jeleniej Górze odbędzie się wernisaż wystawy Obraz psuje się od głowy. Autorką obrazów jest Agata Bogacka.

Agata Bogacka, „Historie niedokończone 2”  (źródło: materiały prasowe organizatora)

Agata Bogacka, „Historie niedokończone 2” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Twórczość Agaty Bogackiej charakteryzują się wyrazistą i oryginalną stylistyką. Jej malarstwo jest syntetyczne, plakatowe, pozbawione wszelkich zbędnych detali. Artystka używa ograniczonej gamy barw. Charakterystyczny sposób malowania – płasko i przede wszystkim pusto, sprawił, że jej prace są rozpoznawalne, a styl, naśladowany, choć w swej lekkości trudny do podrobienia.

Wystylizowana forma służy Bogackiej do konstruowania inteligentnych narracji. Jej obrazy to rebusy, w których należy odnaleźć klucz pozwalający odczytać ukrytą refleksję lub komentarz składający się na ironiczny, czasami gorzki emocjonalny autoportret. W jej najnowszych pracach zanika anegdota i dosłowność, pojawia się analiza podświadomości z pogranicza malarstwa kontemplacyjnego. Nie ma też charakterystycznego konturu, obraz świata staje się przez to bardziej płynny, trudny do zdefiniowania, czasami wręcz abstrakcyjny. Powoli znika figuracja, choć dalej są to opowieści o relacjach interpersonalnych.

W Jeleniej Górze artystka przedstawi w większości najnowsze, niepokazywane wcześniej prace będące malarskimi palimpsestami, których forma wyłania się z poprzednich wersji. Obraz psuje się od głowy to wystawa o nieustannym dokonywaniu wyborów, a malarstwo jest elementem tego procesu. Kolejne zmiany postępują w głowie artystki, i dalej, w głowie widza. Całość dopełnią fotografie dokumentujące kolejne etapy przemian.

Agata Bogacka – urodziła się w 1976 roku. Zajmuje się głównie malarstwem, ale również rysunkiem i fotografią, tworzy obiekty i instalacje. Ukończyła wydział grafiki na warszawskiej ASP w 2001 roku. Jej prace znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych oraz państwowych instytucji, takich jak CSW Zamek Ujazdowski, Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki i innych. Brała również udział w wielu wystawach indywidualnych i grupowych w Polsce i zagranicą. Jej obrazkowe felietony publikowane były na łamach „City magazine” i „Wysokich Obcasów”. Artystka mieszka i pracuje w Warszawie.

Agata Bogacka, Obraz psuje się od głowy 
Od 3 września do 3 października 2015 roku
Wernisaż: 3 września 2015 roku, godzina 18.30
BWA w Jeleniej Górze

Dodaj komentarz