Kaja Malanowska kryminalnie

Nakładem Wydawnictwa Znak właśnie ukazała się Mgła – pierwszy w dorobku Kai Malanowskiej kryminał. To świetnie skonstruowana, niepokojąca i trzymająca w napięciu opowieść o tym, że zło przyjmuje często zaskakującą postać.

Kaja Malanowska, „Mgła” – okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Kaja Malanowska, „Mgła” – okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Zdążyła jeszcze wziąć kąpiel i przebrać się. W ostatniej chwili odwołała spotkanie, na które była umówiona. Wieczór spędzała sama. Znaleziono ją w łazience, leżącą w kałuży krwi. Przyczyną śmierci okazał się cios w skroń zadany tępym narzędziem.

Ada Rochniewicz właśnie zaczyna pracę jako oficer dochodzeniowy w warszawskiej komendzie. Jej nowym partnerem zostaje komisarz Sawicki. Tajemnicza śmierć kobiety na Mokotowie staje się ich pierwszym wspólnym zadaniem, które dla obojga okaże się próbą charakterów.

Dlaczego Zofia została zamordowana? Czy przed śmiercią widziała się z byłym kochankiem? Co łączyło ją z nielegalnymi imigrantami? Jaką rolę w jej życiu odgrywał tajemniczy ruch religijny? Kolejne tropy wskazują, że z zabójstwem wiąże się piętrowa, przerażająca intryga.

Piętnaście po siódmej zadzwonił domofon. Westchnęła i bez słowa nacisnęła guzik przy drzwiach. A potem powodowana nagłym impulsem schwyciła leżącą pod wieszakiem torebkę. Zdecydowanym ruchem wyjęła z niej orzeczenie lekarskie. Idąc w stronę łazienki, podarła je na drobne kawałki, po czym wrzuciła do toalety.

– Jestem w łazience – krzyknęła, usłyszawszy trzaśnięcie drzwi. – Zaraz przyjdę – dodała, spuszczając wodę.

W tej chwili poczuła silne uderzenie w skroń. Jedno, potem następne. Nie bolało. Nie bała się. Ogarnęło ją ogromne znużenie. „Kto to?”, chciała zapytać, nim zaśnie, lecz z otwartych ust popłynęła krew. Próbowała się jeszcze odwrócić i spojrzeć na napastnika, ale jęknęła tylko i zapadła w głęboką ciemność.

(fragment)

Kaja Malanowska (ur. 1974) – z wykształcenia biolożka, obroniła doktorat z genetyki bakterii. Zadebiutowała w 2010 roku książką Drobne szaleństwa dnia codziennego (nagroda TVP „Gwarancje Kultury”). Wydana trzy lata później powieść Patrz na mnie, Klaro! była nominowana do Paszportów Polityki i znalazła się w finałowej siódemce Literackiej Nagrody Nike.

Kaja Malanowska, Mgła
Premiera: 12 sierpnia 2015 roku
Wydawnictwo Znak

Dodaj komentarz