Ludzie odchodzą, portrety zostają

Już dziś, 14 sierpnia, o godz. 17.00 Biuro Wystaw Artystycznych – Galeria Zamojska zaprasza na otwarcie wystawy Jerzego Derkacza Portrety subiektywne – rysunki. Wystawa będzie czynna do 13 września.

Jerzy Derkacz „Portrety subiektywne” (źródło: materiały prasowe)

Jerzy Derkacz „Portrety subiektywne” (źródło: materiały prasowe)

Portret, niezależnie jaką techniką wykonany, niemal zawsze spaja portretowanego i tego, który go portretuje. Malując, rysując, rzeźbiąc, zawsze zapuszcza się psychiczną „sondę” w duszę modela, bo twarz jest miejscem, gdzie zawsze (chyba, że ktoś bardzo się stara, by tak nie było) odbije się dusza, nastrój, postawa wobec świata, stan uczuciowy. Jurek Derkacz postanowił swego czasu zgłębić ludzi przez rysunkowe studia ich twarzy, przybliżać nam ich duchowe wizerunki przez staranną rysunkową analizę rysów.

Wojciech Piotr Kwiatek

Jerzy Derkacz urodził się w Zamościu. Studia malarskie odbywał w pracowni profesora Rajmunda Ziemskiego. W swojej twórczości zajmuje się projektowaniem wnętrz i wystaw, malarstwem, grafiką, rysunkiem, performancem i instalacjami. „Tam, gdzie ziemia styka się z niebem, tam działa artysta”. W tym sformułowaniu Jerzy Derkacz zawarł całą kwintesencję swojej twórczości.

Jerzy Derkacz. Portrety subiektywne – rysunki
Od 14 sierpnia do 13 września 2015 roku
Biuro Wystaw Artystycznych Galeria Zamojska
Zamość

Dodaj komentarz