• 2015-08-14

Filmowo dla najmłodszych, czyli Kino Dzieci startuje po raz drugi

Ponad 50 krótko- i pełnometrażowych filmów, 17 miast w Polsce, 9 dni seansów, warsztatów i spotkań z twórcami – 26 września startuje druga edycja Festiwalu Kino Dzieci, przygotowanego przez Stowarzyszenie Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej z myślą o młodych widzach w wieku od 4 do 12 lat.

Festiwal Filmowy Kino Dzieci – plakat (źródło: materiały prasowe)

Festiwal Filmowy Kino Dzieci – plakat (źródło: materiały prasowe)

Wielki rodzinny Festiwal Filmowy Kino Dzieci odbędzie się po raz drugi. Wspaniałe opowieści dla najmłodszych zagoszczą na ekranach w kilkunastu miastach w Polsce, m.in. Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Poznaniu i Gdańsku. Będzie można zobaczyć tytuły nagradzane i oklaskiwane na świecie, filmy aktorskie, animacje, krótkie i długie metraże. Poza projekcjami na widzów czeka mnóstwo wydarzeń specjalnych. A wszystko po to, by zgodnie z hasłem tegorocznej edycji „zanurzyć się w filmie”.

Podczas Kina Dzieci pokażemy filmy, których twórcy potrafią przyjąć dziecięcą perspektywę, wyczuwają wrażliwość najmłodszych i nie silą się przy tym na puszczanie oka do dorosłych. Wręcz przeciwnie, zapraszają wszystkich do świata dziecięcych przeżyć i nieskrępowanej niczym wyobraźni.Naszą specjalnością są piękne i mądre fabuły. Ich młodzi bohaterowie, przeżywają wyjątkowe przygody, których przestrzenią jest najczęściej świat i sprawy otaczające nasze dzieci – podwórko, rówieśnicy, pierwsze przyjaźnie, czy spory. W tym roku jeszcze bardziej niż w ubiegłym zwracamy uwagę na wizualną warstwę filmów, bo estetyka będzie jednym z głównych tematów Kina Dzieci – mówi dyrektor festiwalu Maciej Jakubczyk ze Stowarzyszenia Nowe Horyzonty.

Wśród festiwalowych hitów są nominowane do Oscarów krótkie metraże: Ja i mój rower oraz Boogaloo i Graham, a także brazylijska animacja Chłopiec i świat (odkrycie prestiżowego Annecy International Animated Film Festival). Fani Kacpra i Emmy z radością powitają ich nowe przygody, czyli Magiczne święta Kacpra i Emmy. Pierwsza część serii Kacper i Emma – najlepsi przyjaciele zdobyła najważniejsze nagrody ubiegłorocznego Kina Dzieci i podczas tegorocznej edycji festiwalu ukaże się na DVD.

Mali widzowie będą mieli okazję zobaczyć animowaną ekranizację popularnej na całym świecie, także w Polsce, cyklu książek o rezolutnym kilkulatku Hokus, pokus, Albercie Albertsonie. Autorka i ilustratorka serii Gunilla Bergström przyjedzie na festiwal, by osobiście spotkać się z widzami. Specjalna sekcja współorganizowana z Goethe Institut przybliży widzom niemiecką kinematografię. Zobaczymy w niej współczesne filmy aktorskie i krótkometrażowe animacje, a także twórczość Lotte Reiniger, której animacje inspirowane chińskim teatrem cieni prezentowane będą z muzyką na żywo.

Festiwal Filmowy Kino Dzieci
Od 26 września do 4 października 2015 roku
Stowarzyszenie Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej
Warszawa

Dodaj komentarz