• 2015-08-14

Charles Binamé i Xavier Dolan tworzą metaforę umysłu młodego mordercy

4 września w kinach ukaże się obraz Charlesa Binamé Pieśń słonia. W głównej roli pojawia się Xavier Dolan (Zabiłem moją matkę, Wyśnione miłości, Tom) w towarzystwie między innymi Bruce’a Greenwooda, Catherine Keener oraz Carrie-Anne Moss. Kanadyjski dramat miał swoją premierę na Festiwalu w Toronto.

„Pieśń słonia”, reż. Charles Binamé – plakat (źródło: materiały prasowe)

„Pieśń słonia”, reż. Charles Binamé – plakat (źródło: materiały prasowe)

Michael (Xavier Dolan) zabił swoją matkę, słynną śpiewaczkę operową. Wyrokiem sądu został zamknięty w szpitalu psychiatrycznym. Jest tam już ponad 5 lat. Nagle w niejasnych okolicznościach znika doktor Lawrence, który prowadził jego terapię. Dyrektor szpitala, doktor Green, postanawia przesłuchać Michaela. Ten zgadza się na współpracę, ale na własnych warunkach. Odkrywając kolejne sekrety, wciąga doktora Greena w przebiegłą grę.

Zainspirowany sztuką Nicolasa Billona film Pieśń słonia to jakby historia w historii, jak rosyjska lalka matrioszka. To metafora umysłu młodego Michaela zamkniętego na oddziale psychiatrycznym. Każdym posunięciem odsłania nowe, nieprzewidziane fakty i w ten sposób manipuluje doktorem Greenem. Ich zacięta, a jednocześnie intymna relacja odbija się echem daleko poza murami szpitala. Rezonuje wydarzeniami z przeszłości, ale przede wszystkim ma istotny wpływ na teraźniejszość i przyszłość. Rozgrywka Michaela staje się areną dla prawdy i, ironicznie, miłości, której osamotniony chłopiec nigdy nie doświadczył. Dla mnie w tym właśnie tkwi piękno tego filmu.

Charles Binamé

Charles Binamé jest związanym z Montrealem twórcą filmowym z ośmioma filmami pełnometrażowymi na koncie, wśród których znajduje się Maurice Richard (2007), zdobywca Nagrody Kanadyjskiej Akademii Filmowej za najlepszą reżyserię. Trylogia filmowa autorstwa Binamé, którą rozpoczyna film Eldorado (1995), przyniosła mu zaszczytne miejsce w specjalnej sekcji Director’s Fortnight podczas festiwalu filmowego w Cannes oraz była wielokrotnie nagradzana na międzynarodowych festiwalach.

Sukcesy reżyserowi przyniosła również praca w telewizji. Za seriale Blanche (1992) i Marguerite Volant (1996) Binamé otrzymał na festiwalu w Biarritz złotą oraz srebrną nagrodę FIPA. Ostatnio wyreżyserowane dla telewizji tytuły to między innymi film Cyber-prześladowca (2012), miniserial H20 (2004), serial Koń Trojański (2008), pojedyncze epizody seriali Punkt Krytyczny (2010), Być człowiekiem (2011) oraz Durham County (2011). Produkcje przyniosły twórcy nagrody Kanadyjskiej Gildii Reżyserów oraz nominacje Kanadyjskiego Srebrnego Ekranu, a także Nagrodę Gemini za najlepszy film telewizyjny W poszukiwaniu sprawiedliwości (2005).

Pieśń słonia
Reżyseria: Charles Binamé
Obsada: Xavier Dolan, Bruce Greenwood, Catherine Keener, Carrie-Anne Moss
Dystrybucja: Tongariro Releasing
Premiera: 4 września 2015 roku

Dodaj komentarz