• 2015-08-13

Siksa bawi się w berka

Perfo-punkowy duet toruńsko-gnieźnieński Siksa 9 sierpnia opublikował w sieci wideo Berek!, będące kompletnym zapisem występu w Centrum Sztuki Galeria El z 18 lipca. Nagranie utrzymane w estetyce taśm VHS zrealizował Michał Kowalski. Projekt dopełnia występ duetu o konteksty audiowizualne, mocno zakorzenione w występach, przekazie i inspiracjach grupy.

Siksa (źródło: materiały prasowe)

Siksa (źródło: materiały prasowe)

Powstały w połowie 2014 roku duet Siksa jest ironicznym performansem muzycznym, poruszającym się w estetyce punk, a przełamującym jednocześnie to, co zwyczajowo rozumiemy pod pojęciem koncertu. Półgodzinny występ o strukturze imprezy muzycznej rozbija oczekiwania widzów ograniczonym instrumentarium i ekspresyjnymi, pełnymi odniesień do kultury popularnej tekstami.

Minimalistyczna warstwa quasi-muzyczna skontrastowana jest z pełną przesady ekspresją wokalistki, elementami monodramu, kontrowersyjną narracją i ekstrawaganckimi kostiumami. Teksty Aleksandry Dudczak poruszają kwestie feministyczne, polityczne i popkulturowe. Siksa występuje zarówno na imprezach literackich, w galeriach sztuki, na skłotach czy w towarzystwie grup punk rockowych.

Już wkrótce na koncertach grupy nabyć będzie można unikatowe wydanie DVD z zapisem koncertu w elbląskiej Galerii.

Siksa | Berek!
Premiera: 9 sierpnia 2015 roku
Realizacja: Michał Kowalski

Dodaj komentarz