• 2015-08-13

Łódź Design Festival 2015

Coraz szybciej zmieniający się świat to nieustanne źródło inspiracji i wyzwań dla projektantów. Konsekwencje zmian technologicznych, społecznych czy kulturowych znajdują swoje odzwierciedlenie w tworzonych codziennie obiektach. Na tegorocznej edycji Łódź Design Festival, która odbędzie się w dniach 8–18 października, będzie można obejrzeć projekty dotyczące tego procesu.

Łódź Design Fesitval 2015, plakat (źrodło: materiały prasowe organizatora)

Łódź Design Fesitval 2015, plakat (źrodło: materiały prasowe organizatora)

W ramach ŁDF 2015 po raz pierwszy w Polsce pokazany zostanie projekt Hidden Heroes. The Genius of Everyday Things przygotowany przez Vitra Design Museum. To prezentacja ponadczasowych przedmiotów, które często w niezauważalny sposób zmieniają nasze życie. Oparte na idei prostoty i pomysłowości, w niezmienionej od dziesiątek lat postaci, towarzyszą nam, odpowiadają na codzienne potrzeby. Ze względu na ich stałość, efektywne użycie materiałów oraz  użyteczność są wspaniałymi przykładami trwałości, funkcjonalności oraz estetyki. Na wystawie zaprezentowanych zostanie 36 klasyków wraz opisem historii powstania i analizą ich znaczenia dla współczesnego świata.

Specjalnie na festiwal organizatorzy przygotowali wystawę Konsekwencje, stanowiącą kolekcję wyselekcjonowanych obiektów zaprojektowanych jako odpowiedź na istotne problemy, z którymi mierzą się współczesne społeczeństwa. Na wystawie prześledzić będzie można proces powstawania prezentowanych produktów i zastanowić się nad tym, jakie są największe ryzyka i wyzwania stojące przed tworzącymi je projektantami. Podziwiając efekt ich pracy każdy będzie mógł ocenić, w jakim stopniu udało im się odpowiedzieć na realne potrzeby użytkowników.

Inicjatywa Uwolnić projekt to refleksja nad nowym  modelem produkcji i dystrybucji dóbr materialnych, opartym o licencję Creative Commons, oraz relacje jakie użytkownik nawiązuje z lokalnym rzemieślnikiem-wytwórcą. Prezentowane podejście do przedmiotu i produkcji jest próbą zgłębienia „ludowości” i „tradycji” w sposób, który nie sprowadza się jedynie do powielania folkowych ornamentów. Uwolnić projekt to refleksja nad naszą relacją z przedmiotami, sposobem ich wytwarzania i użytkowania.

Łódź Design 2015
Od 8 do 18 października 2015 roku
Łódź

Dodaj komentarz