• 2015-08-13

Spotkanie z Widzącym z Lublina

Spotkanie z Widzącym z Lublina, które odbędzie się 15 sierpnia w ramach Jarmarku Jagiellońskiego, będzie okazją do poznania magicznej historii przedwojennego Lublina, nieistniejącej już ulicy Szerokiej, jej mieszkańców, a przede wszystkim legendy miejskiej, o której niewielu jeszcze słyszało.

Spotkanie z Widzącym z Lublina (źródło: materiały prasowe organizatora)

Spotkanie z Widzącym z Lublina (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na Placu Zamkowym o godz. 22.30 odbędzie się odczyt Oka Cadyka, książki autorstwa nieżyjącego już prof. Władysława Panasa. Zapisane dawno strony ożywi aktor Przemysław Sadowski. Opiekę artystyczną nad odczytem pełni Łukasz Witt-Michałowski.

Prof. Władysław Panas planował napisać alternatywny przewodnik po Lublinie. Chciał zaprezentować w nim magiczną osobliwość miasta, odsłonić ukrytą aurę i ducha. Niestety powstały tylko cztery rozdziały. Oko Cadyka jest jednym z nich, ale wiodącym oraz jedynym, który za życia autora ukazał się w wydaniu książkowym (Wydawnictwo UMCS 2004, pierwodruk: Kresy 1999). Warsztaty Kultury w Lublinie z okazji 10. rocznicy śmierci autora przygotowały w tym roku nowe, polsko-angielskie wydanie, z ciekawymi ilustracjami zestawiającymi Lublin dawny i współczesny.

O godz. 23.30 będzie można zobaczyć projekcję dokumentu pt. Widzący z Lublina w reżyserii Grażyny Stankiewicz. Film jeszcze bardziej przybliży postać tytułowego cadyka z książki prof. Panasa. Jakub Icchak Horowic nazywany był również Widzącym z Lublina lub Lublinerem. Horowic był jednym z duchowych przywódców ruchu chasydzkiego na ziemiach polskich. Posiadał niezwykłą intuicję, przypisywano mu zdolności jasnowidzenia. Cadyk mieszkał przy nieistniejącej już ulicy Szerokiej w Lublinie, najdłuższej ulicy przedwojennej dzielnicy żydowskiej, która została zlikwidowana w czasie okupacji niemieckiej. Cadyk zmarł w 1815 roku w tajemniczych okolicznościach. Jedni utrzymują, że przez zamknięte okno w kamienicy wypchnęły go siły nieczyste, inni twierdzą, że był pijany i nie utrzymał równowagi, i wypadł z drugiego piętra na ulicę. To co pozostało po Widzącym, to legendy, interpretacja Tory oraz, co zaskakujące, zważywszy na okoliczności okupacji niemieckiej, grób na starym cmentarzu żydowskim na Kalinowszczyźnie w Lublinie, dokąd pielgrzymują chasydzi z całego świata.

W filmie wykorzystane zostały wypowiedzi prof. Panasa. Dokument powstawał przez rok, a zdjęcia były kręcone w Lublinie, Leżajsku i Łodzi. Wzbogaceniem warstwy wizualnej są sceny fabularyzowane oraz plenerowy monodram w wykonaniu Witolda Dąbrowskiego z Ośrodka Brama Grodzka – Teatr NN w Lublinie, opowiadający o cadyku oraz czasach, w których żył. W warstwie dźwiękowej można usłyszeć m.in. niguny – pieśni bez słów, zaśpiewane współcześnie przez Żydów w łódzkiej synagodze.

To jednak nie koniec atrakcji. Stowarzyszenie Studnia Pamięci zaprasza na cykl trzech spacerów tematycznych poświęconych miejscom związanym z historią słynnego lubelskiego cadyka, podczas który będzie można poznać dzieje dawnego żydowskiego miasteczka Wieniawa, żydowskiej dzielnicy Podzamcze oraz starego cmentarza żydowskiego.

Pierwszy spacer: 14 sierpnia, godz. 17.00
Miejsce zbiórki: przy kapliczce w Ogrodzie Saskim, al. Racławickie, naprzeciwko Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego

Drugi spacer: 15 sierpnia, godz. 17.00
Miejsce zbiórki: pod figurą lwa przy wjeździe na Plac Zamkowy

Trzeci spacer: 16 sierpnia, godz. 17.00
Miejsce zbiórki: przy wejściu na kirkut ul. Kalinowszczyzna

Spotkanie z Widzącym z Lublina
15 sierpnia 2015 roku, godz. 22.30
Lublin

Dodaj komentarz