• 2015-08-13

Godspeed You! Black Emperor na jedynym koncercie w Polsce

8 listopada na jedynym koncercie w Polsce będzie można usłyszeć i zobaczyć kultową formację Godspeed You! Black Emperor. Kanadyjski kolektyw zagra w stołecznym klubie Progresja. Grupa słynie z intensywnych i długich koncertów, którym towarzyszą fascynujące analogowe wizualizacje z taśm szpulowych i lampowych projektorów.

Godspeed You! Black Emperor (źródło: materiały prasowe organizatora)

Godspeed You! Black Emperor (źródło: materiały prasowe organizatora)

Muzyka grupy, która w swej twórczości łączy eklektyzm post-rocka, potęgę epickiej muzyki gitarowej, śmiałość improwizacji i skupioną ekspresję nowej klasyki trafia do fanów z najróżniejszych zakątków dźwiękowego świata. Trzy gitary, dwie perkusje, dwa basy, wiolonczela i skrzypce sprawiają, że GY!BE na scenie potrafią zabrzmieć potężnie, a dynamiką nie ustępują mistrzom rockowego hałasu czy klasycznej orkiestrze.

Zespół zyskał uznanie za sprawą znakomitego debiutanckiego albumu F♯A♯∞, który obok OK Computer Radiohead, Von Sigur Rós oraz Millions Now Living Will Never Die Tortoise wyznaczył pole muzycznych poszukiwań drugiej połowy lat 90. Popularności Kanadyjczykom przysparzała także otaczająca ich działania niezwykła i tajemnicza aura. Enigmatyczne wywiady, wieloznaczne apokaliptyczne wizje, polityczne zaangażowanie, rzadko publikowane zdjęcia prowokowały liczne interpretacje i domysły. Grupa mieszkała i pracowała wspólnie w wyremontowanym magazynie Hotel2Tango, który łączył funkcję sali prób, manufaktury, squatu i sali koncertowej.

Po trzech albumowych wydawnictwach GY!BE w 2003 ogłosili kilkuletnią przerwę w działalności. Po powrocie na scenę w 2010 roku zespół zaproszono do kuratorskiej opieki nad jedną z edycji cyklu All Tomorrow Parties, zaś w 2013 roku Kanadyjczycy supportowali Nine Inch Nails podczas trasy koncertowej Tension Tour.  Wiosną tego roku ukazało się kolejna pozycja w dyskografii grupy – album Asunder, Sweet and Other Distress, zawierający materiał komponowany już po reaktywacji przez ostatnie kilka lat. Album został entuzjastycznie przyjęty przez krytyków. „Rzeczy zdają się większe, ważniejsze, bardziej zuchwałe i naładowane emocjami, gdy rozbrzmiewa muzyka Godspeed (…). Przez lata nie stracili nic z pierwotnej siły, która sprawia, że to coś więcej niż kolejny znakomity zespół” – pisał recenzent Stereogum.

Godspeed You! Black Emperor
Klub Progresja Music Zone
8 listopada 2015 roku
Warszawa

Dodaj komentarz