Jurry Zieliński – Paradis

16 września Galeria Zderzak w Krakowie zaprasza na wernisaż wystawy Jurrego Zielińskiego zatytułowanej Paradis. Zderzak ponownie pokaże obrazy jednego z bardziej niepokornych artystów PRL-u.

Jurry Zieliński, wystawa „Paradis” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jurry Zieliński, wystawa „Paradis” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Głęboki błękit, który opływa fala zieleni, ceglasta czerwień na tle mocnego indygo z kontrapunktem rozbielonej żółci, płaszczyzny bladego różu, jak lilie wodne, sąsiadujące z bagienną zielenią i cynobrem, ciemnoskóra pływaczka kraulująca wśród języków ognia – malarstwo Jurrego Zielińskiego (1943–1980) dostarcza zmysłowej satysfakcji, jakiej nie dostarcza nikt i nic w sztuce polskiej lat 70. Nie ma w nim miejsca na kompromisy z rzeczywistością.

Po pięciu latach od głośnej wystawy Powrót Jurrego (Galeria Zderzak i Muzeum Narodowe w Krakowie, 2010), po sukcesie w Nowym Jorku i Londynie (Gallery Luxembourg & Dayan, 2013), Zderzak ponownie wystawia obrazy największego buntownika PRL-u. Jurry, którego sztukę nazwano w Anglii „cold war pop” („Apollo Magazine”, 2011), stał się klasykiem pop-artu zza żelaznej kurtyny.

W przeciwieństwie do poprzednich wystaw, Paradis – zaaranżowany przez Jana Michalskiego – nie skupia się na politycznym przesłaniu obrazów Jurrego, lecz na jego wyobraźni symbolicznej i czystej zmysłowości. Potężne akordy kolorów, które wypełnią galerię, mają przenosić nas w inny kosmos.

Jurry Zieliński, Paradis
Od 16 września do 17 października 2015 roku
Wernisaż: 16 września 2015 roku, godzina 19.00
Galeria Zderzak
Kraków

Dodaj komentarz