Scheda po kądzieli nie jest łatwa do przyjęcia

15 września nakładem Wydawnictwa Prószyński i S-ka ukaże się książka debiutującej literacko Agnieszki Nietresy-Zatoń pt. Pustostan.

Agnieszka Nietresa-Zatoń, „Pustostan” – okładka (źródło: materiały prasowe organizatora)

Agnieszka Nietresa-Zatoń, „Pustostan” – okładka (źródło: materiały prasowe organizatora)

Podobno w piekle jest specjalne miejsce dla kobiet, które nie pomagały innym kobietom. Jedyna droga ucieczki wiedzie przez wyjątkowo zdradzieckie szczeliny istnienia, ale pierwsza, która je pokona, utoruje drogę kolejnym.

Pięć kobiet urodzonych w latach siedemdziesiątych. Pięć życiorysów na pozór od siebie odległych, ale kiedy się im przyjrzeć z bliska – zaskakująco zbieżnych. Pięć możliwych scenariuszy „normalnego życia” naznaczonego przemocą emocjonalną. Paradoksalnie w konserwowaniu negatywnych stereotypów wobec kobiet prym wiodą… kobiety.

Bohaterki decydują się przerwać błędne koło i zerwać z bezrefleksyjnym życiem. Dostęp do własnych uczuć i emocji zyskują dzięki „odpamiętaniu” – odczarowaniu dzieciństwa oraz dzięki trudnej przyjaźni, która je połączy. Czy te najmłodsze będą umiały zerwać ze schematyczną egzystencją, do jakiej zostały wychowywane? Czy międzypokoleniowy dialog w ogóle jest jeszcze możliwy?

Agnieszka Nietresta-Zatoń (ur. 1974) – literaturoznawczyni zafascynowana granicznymi stanami emocjonalnymi i egzystencjalnymi w literaturze i w życiu. Autorka książek: Małgorzata Hillar. Szkic monograficzny, nominowanej do nagrody im. Ludwika Frydego; Powołani na bunt. Transgresje polskich poetów XIX wieku oraz artykułów naukowych publikowanych w tomach zbiorowych i periodykach. Szukając pomostu między językiem naukowym a literackim, zaczęła pisać opowiadania, blogi, uprawiać webwriting i copywriting. Matka dwojga dzieciąt, żona jednego męża, pani od polskiego kilku roczników gimnazjalistów.

Agnieszka Nietresa-Zatoń, Pustostan
Premiera: 15 września 2015 roku
Wydawnictwo Prószyński i S-ka

Dodaj komentarz