• 2015-08-12

Gdańsk portem literatury

Między 18 a 20 sierpnia do Gdańska zawinie festiwal Port Literacki. Przed siedzibą Instytutu Kultury Miejskiej stanie miasteczko literackie, w którym odbędą się spotkania z poetami, konkurs jednego wiersza, widowiska teatralne dla dzieci, projekcje filmów i koncert grupy Trupa Trupa. Gośćmi Portu Literackiego będą m.in. nominowany do Nagrody Europejski Poeta Wolności Vianni Bianconi, Justyna Bargielska, Łukasz Jarosz, Tadeusz Dąbrowski czy Grzegorz Kwiatkowski.

Poeci z Gdańska (źródło: materiały prasowe)

Poeci z Gdańska (źródło: materiały prasowe)

Podczas Portu Literackiego w Gdańsku miłośników literatury czeka kilka premierowych wydarzeń. Nowy tom poetycki Spalanie zaprezentuje Grzegorz Kwiatkowski, a Tadeusz Dąbrowski przypomni swój wybór wierszy Zuzanny Ginczanki. Vianni Bianconi oraz Yari Bernasconi będą czytać swoje wiersze z wydanej niedawno antologii Szyby są cienkie, która prezentuje włoskojęzyczną poezję ze Szwajcarii. Kolejne nowości literackie przybliżą czytelnikom Justyna Bargielska, Roman Honet i Łukasz Jarosz. Będą to zbiory wydane z okazji dwudziestolecia Portu Literackiego: Nudelman oraz świat był mój. Łukasz Jarosz przeczyta przedpremierowo wiersze z tomu Kardonia i Faber, który ukaże się jesienią.

Nie zabraknie też atrakcji dla dzieci. Anna Makowska-Kowalczyk, Marcin Sosiński i Kazio Sponge przygotowali dla dzieci widowiska teatralne z książkami w roli głównej: we wtorek 18 sierpnia w oparciu o książkę Jacka Podsiadły Przedszkolny sen Marianki, w środę 19 sierpnia na podstawie książki Sposoby na zaśnięcie z wyborem dwunastu wierszy z ilustracjami dwunastu grafików. Dodatkowo organizatorzy zapraszają do sieni IKM, do kącika dziecięcego z „Wyszukanymi” w domenie publicznej kolorowankami, puzzlami i książkami.

Wciąż można zgłaszać swoje wiersze do „Konkursu jednego wiersza”. Wystarczy napisać tekst, wrzucić go do jednej ze specjalnych skrzynek rozlokowanych w Gdańsku (w siedzibie IKM, w Punkcie Informacji Turystycznej w Bramie Wyżynnej oraz w Bibliotece Manhattan we Wrzeszczu) i przyjść do Miasteczka literackiego 18 sierpnia o godz. 18.00. Na laureatów czekają atrakcyjne nagrody – zdobywca pierwszego miejsca zostanie zaproszony na weekend do SPA i otrzyma zestaw tomów poetyckich z Festiwalu Europejski Poeta Wolności

W ramach „Wolnego rynku poetów” zaprezentuje się także trzydziestu uczestników 10. edycji projektu Połów. Program literacki uzupełni wystawa zdjęć z 20 lat Portu Literackiego oraz projekcje poetyckich etiud do wierszy m.in. Justyny Bargielskiej, Tadeusza Różewicza, Andrzeja Sosnowskiego czy Marcina Świetlickiego. Nie zabraknie też kulinarnych doznań inspirowanych literaturą. Smakołyki przygotują blogerki: Przegryzam, Lekko jak hel, Stolik w kropki, Wszystko, co kocham i trio kulinarne waGary. W miasteczku literackim można będzie się też zaopatrzyć w ciekawe lektury dostępne w specjalnych cenach.

Na zakończenie Portu Literackiego w Gdańsku, 20 sierpnia o godz. 18.00, Tadeusz Dąbrowski, dyrektor artystyczny Festiwalu Europejski Poeta Wolności, zabierze chętne osoby na literacki spacer.

Port Literacki w Gdańsku
Od 18 do 20 sierpnia 2015 roku
Biuro Literackie, Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku

Dodaj komentarz