Ikonki Macieja Łuczaka

14 sierpnia w Galerii OFF Piotrkowska w Łodzi odbędzie się wernisaż wystawy Ikonki, która poruszy problem funkcji portretu. Na wystawie będzie można zobaczyć trzy sposoby podejścia do tego tematu: portret w obrazach, fotografiach wielkoformatowych i ikonkach komputerowych.

Maciej Łuczak, wystawa „Ikonki” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Maciej Łuczak, wystawa „Ikonki” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ikona nie jest zwykłym obrazem religijnym. Malowanie ikon było czynnością świętą. Ikona, która powstawała w klasztorach Starej Rusi, malowana przez uprzywilejowanych mnichów, była emanacją bóstwa, które prowadziło rękę twórcy. Zrodzona w modlitwie, wymagała przed przystąpieniem do pracy specjalnych postów, powstawała w postawie klęczącej autora.

Ikony mają za zadanie pogłębiać życie duchowe, wprowadzać do modlitwy. Anonimowy autor ikony miał pomóc podążać we właściwym kierunku. Modlitwa przed ikoną związana jest z określonym rytuałem: przy zapalonych świecach wierni kłaniają się przed ikonami, całują je.

Maciej Łuczak – ukończył ASP im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi w 2008 roku. Następne cztery lata spędził przed monitorem komputera projektując reklamy. Od 2012 prowadzi wraz z dziewczyną Kasią Stańczak i siostrą Anną Marią Łuczak Pracownię Portretu – autorską galerię sztuki znajdującą się na Księżym Młynie w Łodzi. W 2013 roku otrzymał nagrodę czasopisma „Format” za obraz Bartek przyznaną w ramach Triennale Malarstwa Jesienne Konfrontacje. Wystawa Ikonki jest pierwszą po wieloletniej przerwie prezentacją prac tego autora.

Maciej Łuczak, Ikonki
Od 14 do 28 sierpnia 2015 roku
Wernisaż: 14 sierpnia 2015 roku, godzina 20.00
Galeria OFF Piotrkowska
Łódź

Dodaj komentarz