• 2015-08-12

Weekend z Novą Muzyką i Architekturą w Toruniu

Już w najbliższą sobotę, w ramach XIX Międzynarodowego Festiwalu Nova Muzyka i Architektura, w toruńskim Planetarium odbędzie się projekcja oraz spotkanie z reżyserem filmu Chopin the Space Concert. Kolejnym wydarzeniem towarzyszącym będzie występ afroamerykańskiej formacji wokalnej Peter Mante’s Gospel Project  w kościele pw. Ducha Świętego.

„Chopin the Space Concert”, reż. Adam Ustynowicz (źródło: materiały prasowe)

„Chopin the Space Concert”, reż. Adam Ustynowicz (źródło: materiały prasowe)

Obraz Chopin the Space Concert nakręcony został w kosmosie podczas wyprawy STS-130, w czasie której astronauci słuchali płyty z muzyką Fryderyka Chopina. Załoga Endeavour i Stacji Kosmicznej każdą wolną chwilę wykorzystywała na kręcenie zdjęć filmowych, inspirowanych utworami polskiego kompozytora. Dziesiątego dnia wyprawy po raz pierwszy otwarto okna kopuły. Oczom astronautów ukazał się zapierający dech widok naszej planety. Po powrocie NASA udostępniła materiały filmowe i fotograficzne Adamowi Ustynowiczowi – pomysłodawcy i producentowi filmu. Oprócz wyjątkowej  oprawy muzycznej, obraz zachwyca unikalnymi zdjęciami Ziemi i przestrzeni kosmicznej.

Przed projekcją o filmie opowie sam reżyser – Adam Ustynowicz. Pokazowi filmowemu towarzyszyć będzie wystawa zdjęć astronauty Soichi Noguchi, inspirowanych muzyką Chopina.

Peter Mante's Gospel Project (źródło: materiały prasowe)

Peter Mante's Gospel Project (źródło: materiały prasowe)

Grupa wokalna Peter Mante’s Gospel Project powstała w roku 2002 w Nadrenii w okolicach Düsseldorfu. Szefem jest pianista, dyrygent i aranżer Peter Mante. Podstawowy skład zespołu był rozszerzany w zależności od potrzeb do dwudziestu osób. Najbardziej jednak polecany i cieszący się największymi sukcesami jest kwintet doświadczonych, pełnych pasji i nieprzeciętnie utalentowanych wokalistów: Collins Owusu,  Daniel Aborach,  Gloria  Niozo, Venetia Giwa, Whitney Tawiah oraz wspomniany pianista Peter Mante. Koncerty grupy cechuje wysoki profesjonalizm, a sami artyści demonstrują nie tylko doskonałe przygotowanie muzyczne, ale także niesamowitą energię, którą niesie ze sobą ich muzyka.

Formacja Petera Mante jest znana publiczności całej niemal Europy. Największe gale muzyczne z ich udziałem odbyły się między innymi w Danii, Holandii, Francji, Luxemburgu i Niemczech.

Projekcja filmu Chopin the Space Concert; koncert Mante’s Gospel Project
XIX Międzynarodowy Festiwal Nova Muzyka i Architektura
15 i 16 sierpnia 2015 roku
Toruńska Orkiestra Symfoniczna
Toruń

Dodaj komentarz