Księga cudów Widzącego po raz pierwszy po polsku

Księga cudów Widzącego jest zbiorem opowieści o Jakubie Izaaku Horowicu – Widzącym z Lublina, charyzmatycznym przywódcy ruchu chasydzkiego. Gościem spotkania promującego publikację, które odbędzie się 13 sierpnia w Lublinie, będzie Jan Doktór, redaktor publikacji oraz autor posłowia Jaakow Icchak Horowic: Widzący mesjasza. Spotkanie poprowadzi Yaron Karol Becker.

Lublin, ulica Szeroka 28 i Szeroka 30. Fot. Stefan Kiełsznia (źródło: materiały prasowe)

Lublin, ulica Szeroka 28 i Szeroka 30. Fot. Stefan Kiełsznia (źródło: materiały prasowe)

Przez sto lat od śmierci Jakuba Izaaka Horowica (1815) opowieści te funkcjonowały wyłącznie w tradycji ustnej. Po raz pierwszy zostały opublikowane w języku jidysz w 1911 roku. Księga została wykorzystana m.in. przez Martina Bubera przy pisaniu Goga i Magoga. W dwusetną rocznicę śmierci Widzącego Ośrodek Brama Grodzka – Teatr NN prezentuje pierwsze wydanie Księgi… w języku polskim (w tłumaczeniu Agnieszki Żółkiewskiej).

Jaakow Icchak ha-Lewi Horowic (hebr. יעקב יצחק הורוביץ), znany także jako Lubliner, cadyk – jeden z duchowych przywódców ruchu chasydzkiego zwany Ha-Choze mi-Lublin, czyli Widzącym, Jasnowidzącym z Lublina. Prawdopodobnie to rabbi Elimelech odkrył wielki dar Widzącego, jakim było czytanie przeszłości, przewidywanie przyszłości, a także „widzenie” ludzi lub zdarzeń w najodleglejszych miejscach (np. Lubliner widział, co działo się na dworze austriackim). Widzący potrafił także odsłonić genealogię duszy, tzn. opowiedzieć o jej wcześniejszych wcieleniach. Gdy mieszkał na Wieniawie, znany był także z mocy uzdrawiania i dlatego szczególnie w okresach świątecznych ciągnęły do niego tłumy cierpiących i chorych ludzi. Lubliner stał się jednym z najważniejszych autorytetów wśród chasydów.

Jan Doktór – polski historyk, pracownik Żydowskiego Instytutu Historycznego. W 1990 w Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk uzyskał stopień doktora w zakresie nauk humanistycznych na podstawie rozprawy Mesjańska doktryna Jakuba Franka jako reakcja na kryzys religijnej tradycji osiemnastowiecznego żydostwa polskiego. W 1999 na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego otrzymał stopień doktora habilitowanego nauk humanistycznych w zakresie historii (praca Śladami Mesjasza-Apostaty. Żydowskie ruchy mesjańskie w XVIII wieku a problem konwersji). W pracy naukowej zajmuje się mesjanizmem żydowskim, mistyką żydowską, chasydyzmem, frankizmem i chrześcijańskimi misjami wśród Żydów w XVIII wieku.

Yaron Karol Becker – filozof, historyk, nauczyciel, pedagog, wykładowca, dziennikarz, tłumacz symultaniczny, działacz społeczny, orędownik dialogu międzykulturowego, działacz na rzecz porozumienia izraelsko-palestyńskiego, były współpracownik Instytutu Polskiego w Tel Awiwie. Wykładał historię na uniwersytecie w Tel Avivie (1970–1973) oraz historię i nauki społeczne w izraelskich liceach (1973–2000). W latach 1992–2002 wykładał filozofię rosyjska i polską. Za pracę na rzecz relacji polsko-izraelskich został odznaczony Medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz Złotym Krzyżem Zasługi. Na stałe współpracuje z Ośrodkiem Brama Grodzka – Teatr NN.

„Księga cudów Widzącego” – okładka (źródło: materiały prasowe)

„Księga cudów Widzącego” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Księga cudów Widzącego – spotkanie promocyjne
13 sierpnia 2015 roku, godz. 17.00
Ośrodek Brama Grodzka – Teatr NN, Sala Czarna
Lublin

Dodaj komentarz