• 2015-08-11

Świątynie kultury

6 września swoją premierę będzie miał serial dokumentalny Świątynie kultury. Każdy odcinek został nakręcony przez innego twórcę i przedstawia wyjątkowe, osobiste spojrzenie na wybrane ikony światowej architektury.

Margreth Olin, Opera w Oslo (źródło: materiały prasowe organizatora)

Margreth Olin, Opera w Oslo (źródło: materiały prasowe organizatora)

Filmy składające się na serial Świątynie kultury przedstawia sześć zadziwiających i skłaniających do myślenia odpowiedzi na pytanie: „Co byłoby, gdyby budowle mogły mówić?” Filmy te, tworzone pod kierownictwem jednych z najbardziej szanowanych i cenionych filmowców, z których każdy prezentuje swój własny styl i podejście artystyczne, przedstawiają obiekty architektoniczne jako manifestacje ludzkiej myśli i czynu.

Twórcy i budynki pokazane w serialu to: Wim Wenders i Filharmonia Berlińska, ikona modernizmu; Karim Aïnouz i Centrum Pompidou, machina sztuki i kultury; Michael Glawogger i Rosyjska Biblioteka Narodowa, królestwo myśli; Margreth Olin i Opera w Oslo, futurystyczna symbioza sztuki i życia; Michael Madsen i Więzienie w Halden, najbardziej humanitarne więzienie na świecie oraz Robert Redford i Instytut Salka, modernistyczna świątynia badań naukowych.

Każdy odcinek tworzony jest przez jednego z 6 bardzo różnych artystów, dlatego Świątynie kultury prezentują wizje znaczenia architektury z kilku odmiennych perspektyw. Twórcy wnikają w to, jak te kluczowe budowle odzwierciedlają naszą kulturę i utrwalają zbiorowe wspomnienia, podkreślając zależność między budynkami a społeczeństwem, które je stworzyło. Dzięki temu budynki mają szansę, by żyć własnym życiem i stać się aktywnymi bohaterami pokazującymi publiczności przestrzenie i projekty. Podejście twórców opierało się na stworzeniu charakterów wybranych przez nich budynków – ich osobowości i opowieści powstały na podstawie zastosowania budowli i zależności z ludźmi, którzy w nich przebywają.

Serial dokumentalny Świątynie kultury
Od 6 września do 11 października 2015 roku
Sundance Channel

Dodaj komentarz