• 2015-08-10

Witkacy w Muzycznym

Nowy sezon w Teatrze Muzycznym w Toruniu rozpocznie się premierą Panny Tutli Putli St I. Witkiewicza. Spektakl będzie można oglądać na toruńskiej scenie od 18 września.

„Panna Tutli Putli” – plakat autorstwa Dariusza Krupy (źródło: materiały prasowe)

„Panna Tutli Putli” – plakat autorstwa Dariusza Krupy (źródło: materiały prasowe)

3 sierpnia ruszyły próby do kolejnej premiery Teatru Muzycznego w Toruniu. Panna Tutli Putli to prawdopodobnie jedyne dzieło St. I. Witkiewicza pisane z myślą o teatrze muzycznym. Sam autor opatrzył je podtytułem: Libretto do operetki w 3 aktach w Czystawej Formie. Co więcej, utwór powstał specjalnie dla Teatru Miejskiego w Toruniu. Został ukończony w 1920 roku i przesłany do teatru. Z zapisów archiwalnych można się dowiedzieć, że rozpoczęły się nawet prace nad muzyką. Jednak w tajemniczych okolicznościach utwór zaginął. Odnalazł go dopiero po 54 latach syn przyjaciół Witkacego, Juliusz Żuławski, kiedy przeglądał papiery po rodzicach. Panna Tutli Putli swoją premierę miała dopiero w 55 lat po napisaniu, w Teatrze Ateneum w Warszawie. Nigdy dotąd nie zagrano jej w Toruniu.

Po prawie stu latach od powstania dzieła Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny w Toruniu przygotowuje dla toruńskiej publiczności spektakl w reżyserii Witolda Szulca z oryginalną, specjalnie dla tej realizacji napisaną muzyką Tomasza Lewandowskiego, graną na żywo przez pięcioosobowe combo. Na scenie będzie można zobaczyć kalejdoskop wyrazistych typów aktorskich.

Premiera w Teatrze Muzycznym wpisuje się w obchody roku Witkiewiczów – ojca i syna – podkreślając ich znaczenie jako jednych z najważniejszych twórców polskich.

Poza premierowym spektaklem 18 września Pannę Tuli Putli w Teatrze Muzycznym będzie można oglądać także 19 i 20 września. Na scenie wystąpią: aktorzy: Karolina Michalik, Paulina Grochowska, Agnieszka Płoszajska, Dariusz Bereski, Michał Chorosiński, Witold Szulc, Kacper Andrzejewski, Jeremiasz Gzyl, Sylwia Drzycimska, Hanna Wiktoria, Bartosz Sołtysiak, Radosław Smużny oraz muzycy: Nikodem Wróbel, Mateusz Gruszkowski, Michał Rybka, Szymon Łukowski, Tomasz Lewandowski

Panna Tutli Putli
Stanisław Ignacy Witkiewicz
Premiera: 18 września 2015 roku
Kolejne spektakle: 19, 20 września
Reżyseria: Witold Szulc
Muzyka: Tomasz Lewandowski
Choreografia: Marlena Bełdzikowska, Witold Jurewicz
Scenografia: Zofia Jakubowska
Kostiumy: Magdalena Flisowska
Teatr Muzyczny
Toruń

1 komentarz do artykułu “Witkacy w Muzycznym”

  1. Adam

    Autorem rewelacyjnego plakatu jest Dariusz Krupa, jeden z najlepszych uczniów naszego znakomitego grafika – Waldemara Świeżego. Szkoda, że nie pokazujecie całego plakatu, tylko wersję brzydko przyciętą.

Dodaj komentarz