Autoportret potrójny Nikifora inspiracją tegorocznego Łemkowskiego Jeruzalem

Już 12 sierpnia po raz drugi w legnickiej Galerii Sztuki pojawi się wystawa z cyklu Łemkowskie Jeruzalem. Realizacja tego projektu integruje łemkowskie środowisko artystyczne, które w swych twórczych poszukiwaniach porusza różne kwestie związane z tą kulturą. Coroczne ekspozycje ukazują niszową (jeśli chodzi o zakres tematyczny) twórczość artystów związanych – także symbolicznie – z łemkowszczyzną.

„Łemkowskie Jeruzalem” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Łemkowskie Jeruzalem” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tegoroczna edycja wydarzenia jest kolejną odsłoną (po wystawach Efekt Warhola z 2013 roku oraz Notatnik ze świata z 2014) wieloetapowego cyklu prezentacji podejmującego w swojej idei kluczowy dla tego przedsięwzięcia temat poszukiwań własnych korzeni, tożsamości w odniesieniu do miejsca, w którym się żyje. Temat autoportretu jest i był bardzo popularny wśród wielu artystów, którzy priorytetowo traktowali próby autoanalizy i poznania własnej tożsamości.

Na wystawę składa się kilkadziesiąt prac z różnych dziedzin (malarstwo, grafika komputerowa, film), powstałych podczas tygodniowego pleneru. Hasłem i inspiracją tegorocznego spotkania twórczego była praca Nikifora Autoportret potrójny.

„Łemkowskie Jeruzalem” Galeria Sztuki w Legnicy (źródło: materiały organizatora)

„Łemkowskie Jeruzalem” Galeria Sztuki w Legnicy (źródło: materiały organizatora)

Łemkowskie Jeruzalem stało się ważne nie tylko dla organizatorów i coraz ambitniejszych artystów w nim uczestniczących. Jest niezaprzeczalnym, szeroko znanym nie tylko w Polsce świadectwem, że współczesna sztuka łemkowska to istotny element narodowej kultury naszych przyjaciół.

Zdzisław Tohl, dyrektor Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach

Wystawa Łemkowskie Jeruzalem: Autoportret potrójny.
Od 12 sierpnia do 2 września 2015 roku
Wernisaż: 21 sierpnia, godz. 19.00
Galeria Sztuki w Legnicy

Dodaj komentarz