• 2015-08-08

Reżyserski debiut Jerzego Zielińskiego na festiwalu w Busan

Reżyserski debiut operatora Jerzego Zielińskiego zakwalifikował się do Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Busan w Korei Południowej. Król życia zostanie zaprezentowany w sekcji World Cinema, która stanowi przegląd najciekawszych światowych produkcji filmowych tego roku. Będzie to oficjalna międzynarodowa premiera filmu z udziałem Roberta Więckiewicza. W Polsce film trafi do kin już 25 września.

„Król życia”, reż. Jerzy Zieliński (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Król życia”, reż. Jerzy Zieliński (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Król życia jest opowieścią o Edwardzie, pracowniku korporacji, którego życie jest pasmem niekończących się powodów do złości i frustracji. Pewnego dnia ulega groźnemu wypadkowi, który całkowicie odmienia jego spojrzenie na świat. Edward rezygnuje z dotychczasowej pracy, aby na nowo odkryć w sobie „króla życia”. Udowadnia, że to małe przyjemności, czas spędzany z rodziną i przyjaciółmi, a nie kariera i pieniądze są tym, co pozwala cieszyć się każdym dniem.

Scenariusz filmu stworzył warszawski prawnik Fadi Chakkour, debiutant w świecie filmu. Jego historia przekonała Jerzego Zielińskiego (Plac Waszyngtona, Baby są jakieś inne) do podjęcia się reżyserskiego wyzwania. Za zdjęcia odpowiada Jan Holoubek, autor obrazów do filmów Supermarket i Świadek koronny.

„Król życia”, reż. Jerzy Zieliński (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Król życia”, reż. Jerzy Zieliński (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Busan to jeden z największych i najbardziej prestiżowych festiwali filmowych w Azji. Stanowi przegląd twórczości filmowej utalentowanych twórców z całego świata. W tym roku wśród zaproszonych znalazł się, debiutujący jako reżyser, Jerzy Zieliński. Odbywająca się w Korei Południowej impreza co roku gromadzi ponad 200 tys. fanów światowego kina.

To już druga wizyta Roberta Więckiewicza, odtwórcy roli Edwarda, na azjatyckim festiwalu filmowym. W zeszłym roku otrzymał nagrodę dla najlepszego aktora za film Pod Mocnym Aniołem na 27. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Tokio.

Król życia
Reżyseria: Jerzy Zieliński
Scenariusz: Fadi Chakkour
Zdjęcia: Jan Holoubek
Obsada: Robert Więckiewicz, Magdalena Popławska, Bartłomiej Topa, Krzysztof Czeczot, Piotr Głowacki, Jerzy Trela, Jan Peszek
Dystrybucja: Next Film
Premiera: 25 września 2015 roku

Dodaj komentarz