Henry James dokręca śrubę strachu

Wydawnictwo niebawem W.A.B. opublikuje Dokręcanie śruby Henry’ego Jamesa – klasyczną gotycką powieść grozy w nowym przekładzie autorstwa znanego pisarza Jacka Dehnela.

Henry James, „Dokręcanie śruby” – okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Henry James, „Dokręcanie śruby” – okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Młoda guwernantka podejmuje się opieki nad dwojgiem sierot, które opuszczone przez wuja wychowują się w ponurym wiktoriańskim dworze. Niespodziewanie idyllę zakłócają tajemnicze wydarzenia… W pobliżu posiadłości w najmniej spodziewanych momentach dziewczyna dostrzega dziwne postaci. Czy tylko ona widzi obcych, czy może to wyobraźnia płata jej figle? W guwernantce narastają niepokój i strach. Gdy dowiaduje się, że tajemnicze zjawy są nieżyjącymi opiekunami rodzeństwa, zaczyna podejrzewać, że dzieci nie są wcale tak niewinne, jakimi się jawią.

Lękamy się czegoś nienazwanego; czegoś, co być może jest w nas samych. Henry James sprawia, że ciemność ciągle nas przeraża.

Virginia Woolf

Henry James (1843–1916) – prozaik i teoretyk literatury. „Bostończyk z urodzenia, Europejczyk z kultury” – przyszedł na świat w Stanach Zjednoczonych, ale pod koniec życia przyjął obywatelstwo brytyjskie. Uważany za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli realizmu psychologicznego. Autor ponad dwudziestu powieści, z których w Polsce ukazały się Dom na placu WaszyngtonaPortret damyAmerykaninEuropejczycyKsiężna CasamassimaO czym wiedziała MaisieW kleszczach lękuSkrzydła gołębicyAmbasadorowie i Złota czara, a także wiele opowiadań i szkiców krytycznych. Nakładem wydawnictwa W.A.B. w serii Nowy Kanon ukazały się Opowiadania Nowojorskie (2012).

Henry James, Dokręcanie śruby
Premiera: 12 września 2015 roku
W.A.B.

Dodaj komentarz