• 2015-08-07

Teatr Pracownia Fizyczna i Agata Sapiecha w Zamku Królewskim

W Zamku Królewskim w Warszawie odbędą się dwa ciekawe wydarzenia. 7 sierpnia o godz. 19.00 organizatorzy zapraszają na wieczór z Teatrem Pracownia Fizyczna w ramach Królewskich Arkad Sztuki 2015 Piątka, a 8 sierpnia na wieczór z muzyką dawną Agata Sapiecha zaprasza: Prekursorzy i spadkobiercy Corellego (Mielczewski, Fontana, Marini, Subissati, Corelli, Telemann).

Zamek Królewski – logo (źródło: materiały prasowe)

Zamek Królewski – logo (źródło: materiały prasowe)

Spektakl Piątka zbudowany jest w oparciu o świadomie używane gesty przywitania. By je rozwijać, by stawały się ciekawsze, potrzeba ciągle odkrywać je na nowo. W efekcie powstaje ruchomy obraz charakterów. Nie ma tu większego znaczenia, kto z kim jest, główną myślą jest bowiem bycie razem. Każde spotkanie staje okazją do budowania nowej relacji, która dopełnia się poprzez ruch i taniec.

Pracownia Fizyczna jest grupą założoną przez Jacka Owczarka w lutym 2009 roku w Łodzi. Bazując na improwizacji i technikach tańca współczesnego, członkowie Pracowni sięgają po różnorodne formy ruchu i środki wyrazu, starając się jak najpełniej eksplorować możliwości własnego ciała. Głównym polem działania grupy jest proces twórczy. W przestrzeni wymiany i realizacji tak indywidualnych, jak i wspólnych pomysłów, powstają spektakle oraz inne zdarzenia sceniczne. Tancerze Pracowni są również wykwalifikowanymi pedagogami i instruktorami tańca, którzy stale współpracują z teatrami i instytucjami kultury w całym kraju. Grupa współpracuje z Wydziałem Choreografii i Technik Tańca przy Akademii Muzycznej w Łodzi.

Agata Sapiecha jest absolwentką warszawskiej Akademii Muzycznej oraz stażu w u Oleha Krysy w Konserwatorium Moskiewskim. Wielokrotnie uczestniczyła w międzynarodowych kursach interpretacji muzyki dawnej. Jest założycielką i kierownikiem artystycznym zespołu Il Tempo, na potrzeby którego rekonstruuje głosy i opracowuje wykonywane utwory. Opracowała też pieśni sefardyjskie do spektaklu W drodze w reżyserii Hanny Chojnackiej. Na zamówienie Polskiego Radia nagrała na kopiach instrumentów smyczkowych improwizacje inspirowane grą polskich skrzypków ludowych. Agata Sapiecha od 1996 kieruje Międzywydziałowym Studium Muzyki Dawnej Akademii Muzycznej w Warszawie, prowadząc jednocześnie klasę skrzypiec barokowych i orkiestrę barokową. Jest założycielką, dyrektorem i wykładowcą Międzynarodowych Letnich Akademii Muzyki Dawnej w Wilanowie. W 1999 założyła Fundację Concert Spirituel, której zadaniem jest wspomaganie i promowanie inicjatyw muzycznych z zakresu interpretacji muzyki dawnej – zgodnie z założeniami epoki. Sprawuje tam funkcję przewodniczącej Rady Programowej. Artystka jest zapraszana do jury konkursów muzyki dawnej oraz kameralnej w Polsce i na świecie (m.in. Festiwal Flandryjski w Brugii, Schola Cantorum w Kaliszu, Githaralia w Przemyślu). Do 2000 pełniła funkcję wiceprezesa Warszawskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Muzyki Dawnej, jest również członkiem Zarządu Central European Festival’s Early Music Association. Trzykrotnie nominowana była do Paszportu „Polityki” w kategorii muzyka.

Piątka, Teatre Pracownia Fizyczna
7 sierpnia 2015 roku
Wieczór z muzyką dawną Agata Sapiecha zaprasza
8 sierpnia 2015 roku
Zamek Królewski
Warszawa

Dodaj komentarz