• 2015-08-07

Teatr Żydowski zaprasza

Dla zapalonych teatromanów, którzy nie mogą doczekać się nowego sezonu teatralnego, Teatr Żydowski przygotował miłą niespodziankę. Od 14 do 16 sierpnia, w weekend poprzedzający start Festiwalu Singera, wystawiany będzie światowej sławy musical Skrzypek na dachu.

„Skrzypek na dachu” (źródło: materiały prasowe)

„Skrzypek na dachu” (źródło: materiały prasowe)

Musical warstwą muzyczną jak i tematem zawierającym humanistyczne przesłanie przemawia do publiczności na całym świecie. Kolejne po sierpniowych spektakle odbędą się 25 i 26 września.

Za kanwę libretta posłużyła powieść Szołema Alejchema Dzieje Tewjego Mleczarza. Akcja rozgrywa się w 1905 r. w Anatewce, małym miasteczku na terenie Rosji carskiej, gdzie obok siebie żyją dwie społeczności, żydowska i rosyjska, które starają się nie wchodzić sobie w drogę. Historyczne tło akcji nawiązuje do rodzącego się komunizmu, rewolucji 1905 roku, a w finale do masowej emigracji ludności żydowskiej.

„Skrzypek na dachu” (źródło: materiały prasowe)

„Skrzypek na dachu” (źródło: materiały prasowe)

Tytułowy Tewje jest ubogim mleczarzem, którego celem jest wydanie pięciu córek za mąż. One jednak nie zgadzają się z propozycjami swatki i szukają związków opartych na miłości. Tewje raz po raz staje przed wyborem, co jest ważniejsze: życie zgodnie z tradycją czy szczęście córek. Tymczasem do Anatewki dociera wiadomość o konieczności opuszczenia przez wszystkich Żydów miasteczka.

Skrzypek na dachu
14, 15, 16 sierpnia 2015 roku, godz. 18.00
Reżyseria i choreografia: Jan Szurmiej
Scenografia: Wojciech Jankowiak
Kostiumy: Marta Hubka
Muzyka: Jerry Bock
Teatr Żydowski
Warszawa

Dodaj komentarz