• 2015-08-07

Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów

Skomplikowana historia Górnego Śląska i pokręcony przekaz z pogranicza – tak najkrócej można opisać wystawę Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów pokazywaną od 26 czerwca w nowej siedzibie Muzeum Śląskiego w Katowicach.

„Światlo historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Światlo historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Poznawanie Górnego Śląska rozpoczyna wejście do markowni i szatni łańcuszkowej kopalni Katowice, co przypomina o miejscu, w którym powstało muzeum. Dalej ścieżka zwiedzania prowadzi gości chronologicznie od średniowiecza po czasy współczesne. Zobaczymy replikę piastowskiej rotundy z Cieszyna, poznamy jak ziemscy arystokraci przemieniają się w bogatych przemysłowców, przejdziemy pod repliką bramy triumfalnej, jak żołnierze w czerwcu 1922 roku, po przyłączeniu Górnego Śląska do Polski, poczujemy ścieranie się żywiołu niemieckiego i polskiego, usłyszymy gwar uliczny przedwojennych Katowic.

Na wystawie znajdują się eksponaty historyczne, repliki, zdjęcia, plakaty, dokumenty, mapy, filmy dokumentalne. Fragment wagonu symbolizuje pociągi, którymi po 1945 roku wywożono Ślązaków na roboty do ZSRR i prawdziwy mały fiat z kontrabandą – przed makietą bloku z wielkiej płyty. Tak pokazana historia nie nudzi i nie męczy, mimo swojej złożoności.

Muzeum Śląskie – jest największym obiektem muzealnym powstałym po 1989 roku w Polsce, prezentującym poza wystawą o Górnym Śląsku, jedne z najlepszych w kraju zbiory sztuki polskiej 1800–1945, sztuki polskiej po 1945 roku, śląskiej plastyki nieprofesjonalnej i scenografii teatralnej. Muzeum od jego otwarcia 26 czerwca odwiedziło już ok. 90 tys. gości.

Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów
Od 26 czerwca 2015 roku
Muzeum Śląskie
Katowcie

Dodaj komentarz