• 2015-08-07

Festiwalowa Era Jazzu

Era Jazzu tej jesieni będzie tygodniowym festiwalem gwiazd. W ramach wydarzenia zorganizowane zostaną klubowe koncerty, galowe recitale w prestiżowych salach oraz okolicznościowe wydawnictwa. Program październikowego festiwalu obejmuje zarówno koncerty światowych wykonawców, jak i szeroką prezentację ciekawych muzycznych zjawisk i trendów.

Era Jazzu (źródło: materiał prasowy organizatora)

Era Jazzu (źródło: materiał prasowy organizatora)

Autorski projekt realizowany jest przez Dionizego Piątkowskiego  krytyka i entuzjastę jazzu, autora pierwszej polskiej Encyklopedii Jazzu.

Era Jazzu związana jest z klubem Blue Note od swoich pierwszych koncertów w 1998 roku. Zaprosiłem wtedy grupę Paula Motiana i Steva Swallowa. Odtąd stało się to już tradycją, że większość koncertów, jakie pokazywałem w Poznaniu, zawsze swe premiery miały w Blue Note. Lista gwiazd, które zagrały, nie ma praktycznie końca: od Johna Scofielda po Aminę C. Myers, Jamesa Blood Ulmera i Josepha Jarmana, Lee Konitza i Steve’a Lacy’ego, plejadę gwiazd chicagowskiego AACM. Także teraz festiwalowa Era Jazzu kroczy tym samym rytmem: prezentacji najlepszej muzyki i wybitnych artystów na klubowej estradzie Blue Note oraz galowym koncertem w Sali Wielkiej CK Zamek. Przez lata zrealizowaliśmy ponad dwieście koncertów z udziałem chyba wszystkich wielkich gwiazd jazzu  od Herbiego Hancocka i Diany Krall po Wayne’a Shortera i Cassandrę Wilson, Dionne Warwick i Marcusa Millera.

Dionizy Piątkowski

Wśród gwiazd między innymi: Stacey Kent  najpopularniejsza wokalistka dzisiejszego jazzu, gitarzyści John Abercrombie i David Gilmore, egzotyczna artystka z Cape Verde  Carmen Souza, „pierwsza dama dzisiejszej bossanowy” – Paula Morelenbaum, pianista Marc Copland, mistrz perkusji Joey Barron, legendarny kwartet Oregon (wraz z Ralphem Townerem i Paulem McCandlessem), wirtuoz gitary basowej Reggie Washington, trębacz „new jazzu” Joo Kraus, charyzmatyczny amerykański wokalista Vinx ze specjalnym projektem przygotowanym wraz z poznańskimi muzykami oraz laureat nagrody Ery Jazzu  formacja Zagórski/Skowroński Project.

Era Jazzu
Od 13 do 19 października 2015 roku
Klub Blue Note
Poznań

Dodaj komentarz