• 2015-08-07

Ulotne miasto, pustynny pył

W poniedziałek 10 sierpnia o godz. 18.00 w Starej Galerii ZPAF w Warszawie odbędzie się wernisaż wystawy Burning Man, której autorami są Romualdas Požerskis i Monika Požerskytė.

„Burning Man” (źródło: materiały prasowe)

„Burning Man” (źródło: materiały prasowe)

Litewscy artyści w 2008 roku pojechali na pustynię w Nevadzie, by uczestniczyć w jednym z najoryginalniejszych festiwali artystycznych na świecie Burning Man.

Festiwal odbywa się cyklicznie pod koniec sierpnia na pustyni Black Rock w Nevadzie w USA, gdzie temperatura w dzień wynosi średnio 40°C, a w nocy spada do 3°C. W powietrzu unosi się pył, częste są też burze piaskowe. Pomimo trudnych warunków Romualdas Požerskis, jeden z najwybitniejszych współczesnych fotografików, co roku odwiedza to magiczne miejsce i dokumentuje artystyczne miasto, w którym jawa miesza się ze snem, sztuka z życiem, a fantazja staje się rzeczywistością.

„Burning Man” (źródło: materiały prasowe)

„Burning Man” (źródło: materiały prasowe)

Na festiwalu nie ma twórców i odbiorców sztuki. Wszyscy zaangażowani są w tworzenie projektów i otwarci są na interakcje z innymi uczestnikami festiwalu. Działanie niektórych kończy się na oryginalnym przebraniu, ale są też tacy, którzy przez cały rok przygotowują się do festiwalu, tworzą fragmenty instalacji, by później na pustyni stworzyć ulotne dzieło sztuki. Ulotne ponieważ pod koniec festiwalu najczęściej zostaje ono spalone (dlatego też częstym budulcem instalacji jest drewno). Kulminacją Burning Man’a jest spalenie kilkudziesięciometrowej figury człowieka. Po tym swoistym rytuale miasto znika ustępując miejsca pustyni, aby za rok znów odrodzić się jak feniks z popiołów.

Wystawa Burning Man
Od 10 sierpnia do 5 września 2015 roku
Stara Galeria ZPAF
Warszawa

Dodaj komentarz