Dzieła sztuki są jak ludzie. Lubią klimatyzowane pomieszczenia

Czy wiecie, że dzieła sztuki potrzebują określonej temperatury i wilgotności? W upalnych dniach 5–12 sierpnia Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza do swoich klimatyzowanych sal. Warto odwiedzić wystawę Legiony Polskie 1914–1918, wysłuchać wykładu Katarzyny Bik o sztuce w przestrzeni publicznej oraz zwiedzić z kuratorem wystawę grafiki francuskiej.

Z wystawy „Legiony Polskie 1914–1918” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Z wystawy „Legiony Polskie 1914–1918” (źródło: materiały prasowe organizatora)

 6 sierpnia 1914 roku z Oleandrów – dokładnie z miejsca, w którym stoi dziś Gmach Główny Muzeum Narodowego w Krakowie – na rozkaz Józefa Piłsudskiego wyruszyła I Kompania Kadrowa – zalążek przyszłych Legionów Polskich. Kraków co roku świętuje wymarsz Kadrówki, a w MNK jeszcze tylko do końca września można oglądać wystawę Legiony Polskie 1914–1918. W zbiorach Muzeum przechowywana jest jedna z najbogatszych kolekcji sztuki legionowej, na którą złożyły się m.in. gromadzone w latach wojny prace artystów służących w Legionach. Jednym z nich był Edward Rydz-Śmigły, przyszły Marszałek Polski i dowódca Sił Zbrojnych.

W piątek 7 sierpnia odbędzie się spotkanie z Katarzyną Bik – historykiem i krytykiem sztuki, rzecznikiem Muzeum Narodowego w Krakowie – która opowie o sztuce w przestrzeni publicznej od supermarketu Sukiennice do Muzeum Forum. Wykład w sali audiowizualnej MNK będzie bogato ilustrowany, a po spotkaniu zapraszamy do zwiedzania (bezpłatnego!) monumentalnej instalacji malarskiej Leona Tarasewicza przed Gmachem Głównym MNK.

W niedzielę 8 sierpnia będzie można spędzić w towarzystwie francuskiej bohemy. Po wystawie Niech żyje sztuka! Kolekcja Feliksa Jasieńskiego. Grafika francuska od impresjonizmu do art nouveau oprowadzać będzie jej kurator, Krystyna Kulig-Janarek. W Kamienicy Szołayskich im. Feliksa Jasieńskiego, Oddziale MNK, będzie można podziwiać prace takich sław jak Rodin, Toulouse-Lautrec, Gauguin, Renoir czy Manet.

Muzeum zaprasza również miłośników fotografowania i nowych mediów do zabawy na Instagramie MNK.

Szukajcie w naszych oddziałach szeroko pojętego orientu, tagujcie swoje zdjęcia na Instagrmie #MNK_orient, a my w ostatni piątek sierpnia wybierzemy najciekawsze i opublikujemy na naszym Facebooku i Pintereście. Jedno z nich zostanie na kilka dni zdjęciem w tle na fejsbukowym profilu MNK. Dla autorów najlepszego zdjęcia mamy upominki związane z wystawą Ottomania. Osmański orient w sztuce renesansu – ogłasza Muzeum Narodowe w Krakowie.

Dzieła sztuki są jak ludzie. Lubią klimatyzowane pomieszczenia
Wydarzenia w muzeum od 5 do 12 sierpnia 2015 roku
Muzeum Narodowe w Krakowie
Kraków

Dodaj komentarz