• 2015-08-05

Koktajl gatunkowy pod gołym niebem

Kino Pod Baranami w Krakowie zaprasza na specjalny pokaz przedpremierowy rewelacji festiwalu Sundance O dziewczynie, która wraca nocą sama do domu. To pierwszy w historii film o wampirach, którego akcja dzieje się w Iranie. Projekcja odbędzie się pod gołym niebem na malowniczym dziedzińcu Pałacu pod Baranami w środę 5 sierpnia o godz. 21.30.

„O dziewczynie, która wraca nocą sama do domu” (źródło: materiały prasowe)

„O dziewczynie, która wraca nocą sama do domu” (źródło: materiały prasowe)

Debiut Any Lily Amirpour to zaskakująca i wysmakowana, nakręcona w czerni i bieli mieszanka gatunków filmowych. Film zaskoczy nawet tego, komu wydaje się, że w kinie widział już wszystko. To psychodeliczna, bardzo mocno stylizowana zabawa z filmowymi gatunkami. Od spaghetti westernu przez wampiryczny horror po romans, a wszystko to w formie dialogu z lokalną tradycją. Po światowej premierze irańskiego filmu na festiwalu Sundance urodzona w Anglii Ana Lily Amirpour, scenarzystka i reżyserka, została okrzyknięta prawdziwą sensacją. Film, który zachwyca wysmakowanymi wizualnie zdjęciami oraz hipnotyczną rolą Sheili Vand został uznany za jeden z najciekawszych debiutów 2014 roku. Na niezwykle klimatycznej ścieżce dźwiękowej filmu znalazły się między innymi kompozycje irańskich zespołów rockowych takich jak Radio Teheran i Kiosk, a także utwory słynnego brytyjskiego White Lies.

Ten film o pokaźnym metrażowo tytule to popkulturalne cudo, stylowy koktajl klisz, skojarzeń i nawiązań, które, odarte z koloru, zyskały klasę i świeżość. Tutaj irański James Dean pomyka po ulicach miasteczka zła, a towarzyszy mu cień delikatnej wampirzycy w burce. W tle alternatywny rock z Teheranu i niezdecydowany kot.

Kamil Klamut, Kraków Movie

Pokaz na dziedzińcu będzie kolejnym, obok cyklu seansów w ramach Letniego Taniego Kinobrania, magicznym wydarzeniem pod gołym niebem organizowanym przez Kino Pod Baranami.

O dziewczynie, która wraca nocą sama do domu
Pokaz plenerowy: 5 sierpnia 2015 roku, godz. 21.30
Kino Pod Baranami
Kraków

Dodaj komentarz