• 2015-08-05

Jubileuszowy Kalejdoskop Form Muzycznych w Sopocie

W ramach XVI Międzynarodowego Festiwalu Kalejdoskop Form Muzycznych im. Marii Fołtyn Sopot 2015 odbędzie się pięć koncertów, które wzorem lat ubiegłych prezentować będą muzykę z kręgu wielokulturowego, oraz pięciodniowy Kurs Mistrzowski dla Śpiewaków otwarty dla publiczności.

Kalejdoskop Form Muzycznych im. Marii Fołtyn 2015 – baner (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kalejdoskop Form Muzycznych im. Marii Fołtyn 2015 – baner (źródło: materiały prasowe organizatora)

Międzynarodowy Festiwal Kalejdoskop Form Muzycznych im. Marii Fołtyn na stałe wpisał się w kalendarz letnich wydarzeń kulturalnych Pomorza, stając się jedną z turystycznych wizytówek regionu. „Sopocki Festiwal Kalejdoskop Form Muzycznych jest jedynym tego typu wydarzeniem kulturalnym w Polsce o tak szerokim spektrum. Prezentuje różne epoki i style w muzyce nie wykraczając poza granice dobrego smaku” – stwierdziła w wywiadzie dla Radia Gdańsk patronka festiwalu Maria Fołtyn, propagatorka kultury polskiej w świecie, miłośniczka i popularyzatorka twórczości Stanisława Moniuszki.

Maria Fołtyn była za życia orędowniczką Teatru Otwartego i idei międzynarodowych spotkań muzycznych w Sopocie w ramach Festiwalu. Dyrektorem artystycznym i pomysłodawcą Festiwalu jest Dariusz S. Wójcik, ceniony artysta-śpiewak (bas), aktor, reżyser, scenarzysta, dyrektor Teatru Otwartego w Gdańsku, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Teatru Otwartego w Gdańsku, który w 2015 obchodzi jubileusz 30-lecia pracy artystycznej. 23 sierpnia, z okazji okrągłej rocznicy Wójcika, w finale festiwalu zaprezentowany zostanie premierowy koncert muzyki żydowskiej.

W programie koncertu znajdą się pieśni żydowskie stanowiące niejako małe obrazki obyczajowe o wielkiej prostocie i sile wyrazu, o bardzo osobistej nucie. W pieśniach twórców, którzy dla większości pozostali anonimowi, będzie można wyraźnie usłyszeć odbicie dnia codziennego i święta (profanum et sacrum), odbicie trudu i cierpienia, podniosłości i poniżenia. Utwory poruszają nawet tych odbiorców, którzy nie poznali z bliska atmosfery żydowskiego sztetl. Każda pieśń prezentowana przez charyzmatycznego Darka Wójcika porusza słuchacza szczerością wypowiedzi, a każdy utwór jest ekspozycją mniejszej lub większej scenki rodzajowej. Dariuszowi  Wójcikowi towarzyszyć będzie zespół klezmerski skupiający znakomitych instrumentalistów młodego pokolenia. Podczas koncertu odbędzie się prawykonanie pieśni Pod cieniem czereśni, która powstała w oparciu o  wiersz Antoniego Słonimskiego Elegia miasteczek żydowskich. Autorem kompozycji jest Szaweł Lipski.

XVI Międzynarodowy Festiwal Kalejdoskop Form Muzycznych im. Marii Fołtyn Sopot
Stowarzyszenie Przyjaciół Teatru Otwartego w Gdańsku
Od 8 do 23 sierpnia 2015 roku
Sopot

1 komentarz do artykułu “Jubileuszowy Kalejdoskop Form Muzycznych w Sopocie”

  1. dziekuję za piękną rekomendację

Dodaj komentarz