• 2015-08-05

Film po ciężkim dniu. Noc, piwo i dobre kino

Film po ciężkim dniu to cykl nocnych pokazów filmowych, które odbędą się w przestrzeni lokalu Drzwi Zwane Koniem w Katowicach 8 i 22 sierpnia. Organizatorzy chcieli stworzyć młodym ludziom możliwość kreatywnego spędzenia czasu po całym tygodniu  ciężkiej pracy. Chodzi przede wszystkim o to, by w niezobowiązującej atmosferze spotkania towarzyskiego spędzić miło czas, oglądając wspólnie dobre kino.

„Film po ciężkim dniu” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Film po ciężkim dniu” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Organizatorzy podkreślają, że najważniejsze jest dla nich stworzenie atmosfery rodem z lat 90., kiedy to ludzie spotykali się, by wspólnie oglądać filmy z VHS-ów i móc o nich potem porozmawiać. Dlatego też każdy z seansów poprzedzi prelekcja poprowadzona przez filmoznawców i pasjonatów kina, która ma być przyczynkiem do dyskusji i zachętą do własnej interpretacji filmów.

Wybór filmów nie jest przypadkowy. Każdy z nich wytrąca widza ze stanu biernego odbioru i powoduje, że nie pozostaje on obojętny wobec tego, co właśnie zobaczył. Dziwność zarówno sposobu ich realizacji, jak i podjętego tematu sprawia, że na długo pozostają one w pamięci widza.

Na pierwszym pokazie, który odbędzie się 8 sierpnia, uczestnicy zobaczą Nagi lunch w reżyserii Davida Cronenberga z prelekcją Patrycji Gut – filmoznawczyni i pasjonatki filmów opartych na literackiej twórczości beatników. Kolejnym prezentowanym tego dnia obrazem będzie Happiness w reżyserii Todda Solondza z prelekcją Patrycji Muchy – filmoznawczyni, redaktorki naczelnej magazynu „Reflektor. Rozświetlamy kulturę!” oraz koordynatorki Klubu Filmowego Ambasada.

Na drugim pokazie 22 sierpnia organizatorzy przedstawią natomiast Gościa w reżyserii Adama Wingarda z prelekcją Michała Twardowskiego, filmoznawcy zainteresowanego głównie kinem rozrywkowym, szczególnie amerykańskim, oraz film Synekdocha, Nowy Jork Charliego Kaufmana, ponownie z prelekcją Patrycji Muchy.

Projekt jest dofinansowany ze środków Projektu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

Film po ciężkim dniu
Drzwi Zwane Koniem
8 i 22 sierpnia 2015 roku
Katowice

Dodaj komentarz