• 2015-08-04

Plastic is Fantastic! Tomek Wójcik i studenci

4 sierpnia w Centrum Kultury w Belgradzie rozpocznie się wystawa Plastic is Fantastic! Tomek Wójcik i studenci. Na wystawie będzie można podziwiać obiekty zrobione z materiałów pochodzących z recyklingu, wykonane przez Tomka Wójcika i jego studentów z Wydziału Architektury Wnętrz ASP w Krakowie.

Tomek Wójcik – „Plastis is Fantastic!” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tomek Wójcik – „Plastis is Fantastic!” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Recyclingowy design wyraża szacunek dla natury i zaangażowanie w ochronę planety, popularyzuje ekologiczne wzorce zachowań. Powstałe w tej idei i duchu obiekty, oraz przedmioty użytkowe, są też często dowcipnymi rozwiązaniami funkcjonalno-konstrukcyjnymi, stanowiącymi swoisty komentarz do aktualnej sytuacji gospodarczej, ekonomicznej czy też społecznej.

Temat designu recyklingowego towarzyszy mi od czasów studiów. Związany jest głównie ze skromnym studenckim budżetem i wynikającą z tego koniecznością pozyskania tanich materiałów, które twórczo wykorzystane mogą zyskać nową, wysoką jakość, a nawet pewną szlachetność. Od wielu lat zajmuję się też bioniką, czyli przenoszeniem zjawisk ze świata przyrody na potrzeby projektowania. Prowadzę warsztaty, gdzie liczy się wyobraźnia i umiejętność radzenia sobie w każdych warunkach. Te warsztaty są trochę jakby o tym, jak zawiązać buta glizdą. Budujemy obiekty z elementów znalezionych w naturze – z patyków, liści, kamyków, trawy – o prostej funkcji i bardzo rzeźbiarskim charakterze. I te doświadczenia determinują moje decyzje projektowe – mówi Tomek Wójcik.

Artyści: Monika Gul, Agata Jaworska, Maria Paszkowska, Jagoda Piotrowska, Ola Polek, Aleksandra Radej, Natalia Sienkiewicz, Alan Swoboda, Magda Wąsala, Agata Wolańska

Tomek Wójcik – w 1994 roku uzyskał dyplom z medalem i wyróżnieniem na Wydziale Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych
w Krakowie. Od 1996 roku jest pracownikiem dydaktycznym tej uczelni. W latach 2000–2010 prowadził na Wydziale Architektury Wnętrz prowadził Pracownię Bioniki. Od 2012 prowadzi Pracownię Projektowania Mebli i Elementów Wyposażenia Wnętrz.
W 2003 roku otrzymał tytuł doktora, a 2010 roku doktora habilitowanego. Od 2007 roku jest również wykładowcą w Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach. Projektuje miejsca, przestrzenie i przedmioty, promując ekologię i projektowanie w duchu zrównoważonego rozwoju. Inspiracji szuka w bionice i twórczości ludowej. Realizowane przez niego obiekty powstają w krótkich seriach, a często w pojedynczych egzemplarzach. W swoje działania włącza zaprzyjaźnionych projektantów i twórców, a także studentów.

Plastic is Fantastic! Tomek Wójcik i studenci
Od 4 do 14 sierpnia 2015 roku
Wernisaż: 4 sierpnia 2015 roku, godzina 20.00
Warsztaty z recyclingu: 4 sierpnia 2015 roku, godzina 17.00
Centrum Kultury w Belgradzie

Dodaj komentarz