Rajza po Kato na OFF Festivalu

Rajza po Kato już po raz drugi zagości na OFF Festivalu w Katowicach. Od 7 sierpnia organizatorzy zapraszają na spacery z wyjątkowymi lokalsami oraz… na premierę alternatywnego przewodnika po Katowicach.

„Rajza po Kato”, okładka (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Rajza po Kato”, okładka (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ma 280 stron, prezentuje nowe oblicze Katowic i właśnie opuszcza drukarnię! Rajza po Kato nie jest zwykłym przewodnikiem. To alternatywna wizja Katowic, wciągająca i zachęcająca do ich poznania.

Jak chyba w żadnym innym polskim mieście historia miesza się tu ze współczesnością, tradycja ma ważne miejsce w codziennym życiu, a krajobraz ulega nagłym i dynamicznym przemianom. Mimo swej krótkiej, bo 150-letniej historii, Katowice wypracowały swój oryginalny styl, którego główną cechą jest szacunek dla tego, co lokalne, połączony z otwartością na to, co nowe i nieznane – czytamy we wstępie do publikacji.

Aby zrozumieć współczesne Katowice, autorzy projektu sięgnęli do historii miasta i wskazali te wydarzenia, które wpłynęły na jego rozwój i obecną tożsamość. Przyjrzeli się też architekturze – zarówno tej uznanej i docenianej, jak i zaniedbanej i zapomnianej. O miasto i jego wyjątkowość zapytali także mieszkańców – lokalsów, którzy w Katowicach znaleźli swoje miejsce na ziemi.

Rajza po Kato powoli dobiega końca. Mamy za sobą pięć odsłon projektu, liczne spotkania, warsztaty, wystawy wokół Supersamu oraz akcje miejskie z udziałem artystów, lokalnych działaczy i mieszkańców miasta. To był czas dzielenia się energią twórczą, czas wspólnych poszukiwań odpowiedzi na pytanie, jakie są współczesne Katowice? Po niespełna dwóch latach możemy zaprosić Was do odkrywania tego miasta na nowo z przewodnikiem Rajza po Kato w dłoni – mówi z radością Anna Klimczak, prezes fundacji Griffin Art Space, organizatora projektu.


Program Rajzy po Kato na OFF Festivalu:

  • 7 sierpnia, godzina 16.00 – Mamy go! Premiera przewodnika Rajza po Kato

Kawiarnia Literacka, OFF Festival
W spotkaniu udział wezmą: Paweł Jaworski, Ryszard Nakonieczny, Dominik Tokarski
Prowadzenie: Michał Nogaś

  • 8 sierpnia, godzina 12.00 – Spotkanie z miejscami

O Strefie Kultury, projektowaniu i życiu w mieście podczas spaceru opowie Tomasz Konior
Zbiórka pod Spodkiem od strony MCK, al. Korfantego 36, udział bezpłatny

  • 9 sierpnia, godzina 12.00 – Wypad na Nikisz

Fotograficzny spacer poprowadzi Przemek Jendroska
Zbiórka na pl. Wyzwolenia 4, fasada z różami, udział bezpłatny

Rajza po Kato – to projekt, który dostarcza miastu Katowice twórczej energii. Do jego realizacji zaproszeni zostali uznani artyści: fotografowie, streetartowcy, projektanci i designerzy, znawcy historii Katowic, aktywiści i sami mieszkańcy. Od wiosny 2014 roku prowadzone są warsztaty, spotkania, cykle plenerowych wystaw oraz akcje miejskie. Ich celem jest stworzenie nowej wizualnej mapy Katowic, odświeżenie wizerunku miasta i ożywienie twórczej aktywności jego mieszkańców. Zwieńczenie blisko dwuletniego przedsięwzięcia stanowi przewodnik po mieście.

Rajza po Kato na OFF Festivalu 2015
Od 7 do 9 sierpnia
Organizator: Griffin Art Space
OFF Festival
Katowice

Dodaj komentarz