• 2015-08-04

Egzystencjalistyczny duch prozy Camusa w ujęciu Oelhoffena

14 sierpnia do kin wejdzie najnowszy obraz Davida Oelhoffena Ze mną nie zginiesz. Film, będący ekranizacją opowiadania Alberta Camusa Gość, został trzykrotnie nagrodzony na Festiwalu Filmowym w Wenecji, doceniono go również na Festiwalu Filmowym w Rzymie, Monachium i w Sarlat. Za ścieżkę dźwiękową produkcji odpowiadają Nick Cave oraz Warren Ellis.

„Ze mną nie zginiesz”, reż. David Oelhoffen (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Ze mną nie zginiesz”, reż. David Oelhoffen (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Daru jest nauczycielem w szkole podstawowej gdzieś w Górach Atlasu. Żyje samotnie, bez wygód, choć nie narzeka na swój los. Okolica nie jest spokojna – toczą się zaciekłe walki między wojskami francuskimi a rebeliantami. Daru trafia na jednego z nich – zostaje mu powierzona misja odprowadzenia go pod sąd w Tinguit, gdzie odpowie na zarzut morderstwa. Spotkanie dwóch różnych światów: potomka europejskich osadników i autochtona, który na ziemi przodków nie może już czuć się jak u siebie, zrodzi nietypowe pokrewieństwo przekonań i swego rodzaju przyjaźń.

David Oelhoffen rozpoczął swoją przygodę z przemysłem filmowym od posady producenta. Dopiero w 1996 roku zajął się tworzeniem scenariuszy i reżyserią. Jego pierwszy krótkometrażowy film Ściana został dwukrotnie nagrodzony. W 2007 roku wyreżyserował swój pierwszy film fabularny Odnalezieni, który został pozytywnie przyjęty przez francuską widownię podczas premiery na  Festiwalu w Cannes. Obraz Ze mną nie zginiesz powstał na podstawie opowiadania Alberta Camusa Gość. Uważam, że grana przeze mnie w filmie postać pod wieloma względami bardzo przypomina samego Camusa – stwierdza odtwórca głównej roli Vigo Mortensen.

Ze mną nie zginiesz
Reżyseria: David Oelhoffen
Obsada: Viggo Mortensen, Reda Kateb, Djemel Barek, Vincent Martin
Dystrybucja: Bomba Film
Produkcja: Francja
Premiera: 14 sierpnia 2015 roku

Dodaj komentarz