Kolekcja zaginionych kielichów w muzeum wirtualnym

Od 3 sierpnia wirtualne Muzeum Utracone zaprasza do oglądania nowej wystawy utraconych dzieł sztuki Kielichy. Odwiedzający stronę zobaczyć mogą 10 drogocennych obiektów – dziewięć kielichów oraz jedno przykrycie na kielich – wywiezionych z Polski podczas II wojny światowej.

Wystawa „Kielichy”, Muzeum Utracone (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa „Kielichy”, Muzeum Utracone (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kolekcja zaginionych kielichów została przygotowana wraz z Wydziałem do spraw Strat Wojennych w MKiDN. Za wybór i opis dzieł odpowiedzialna jest Agata Modzolewska. Wśród prezentowanych obiektów znalazł się m.in. kielich mszalny fundacji Zygmunta III Wazy, warsztatu krakowskiego, który powstał ok. 1609 roku Wykonany był ze złota, a wysadzany rubinami, diamentami i perłami. Został wywieziony z Bazyliki Metropolitalnej pw. św. Stanisława i Wacława na Wawelu przez Niemców do składnicy w pałacu w Sieniawie w ramach ewakuacji Rządu Generalnego Gubernatorstwa. Dalsze jego losy pozostają nieznane.

Inny przykład to piękny szklany kielich warsztatu weneckiego, powstały ok. 1500 roku, który został skradziony ze Śląskiego Muzeum Rzemiosła Artystycznego i Starożytności we Wrocławiu.

Projekt Muzeum Utracone realizowany jest od 2009 roku przez Stowarzyszenie Komunikacji Marketingowej SAR i Ad Artis Fundację Sztuki SAR we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zadaniem Muzeum Utraconego jest poszukiwanie nowych sposobów popularyzowania wiedzy na temat utraconego dziedzictwa narodowego i szukanie możliwości dotarcia do zaginionych, w tym szczególnie w czasie II wojny światowej, obiektów kultury. Muzeum to prezentuje obiekty, których nie ma, stąd jego wirtualna forma. Elementem łączącym go z istniejącymi w realu muzeami jest fakt, że w ciągu roku na stronie pojawiają się 2–3 nowe wystawy.

Kielichy
Od 3 sierpnia 2015 roku
Wirtualne Muzeum Utracone
www.muzeumutracone.pl

Dodaj komentarz